Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:małoletność | małolatnosc, niedorosłosc, nieùstnosc (sł. Eugenisz Gołąbek)
niedziela, 24 listopad 2019 22:39

Jubileusz 30 lat pracy artystycznej Eugeniusza Pryczkowskiego - fotorelacja

Autor: 
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Jubileusz 30 lat pracy artystycznej Eugeniusza Pryczkowskiego Jubileusz 30 lat pracy artystycznej Eugeniusza Pryczkowskiego

Wczoraj (23.11.2019) odbył się jubileusz 30 lat pracy artystycznej Eugeniusza Pryczkowskiego w Ośrodku Kultury i Sportu w Żukowie.

Z tej okazji odbył się koncert, w którym wzieli udział, m.in. Tomasz Dorniak, Weronika Korthals-Tartas, Weronika Ceynowa, Iga Pobłocka, "Koleczkowianie", "Spiewne Kwiotczi", "Mulczi". Wydarzenie prowadzili Weronika Bigus (TVP) i Robert Groth (Radio Gdańsk).

 

Z biogramu Eugeniusza Pryczkowskiego

Urodził się 7.07.1969 r. w Wejherowie. Pochodzi ze wsi Stążki w dawnej gminie Sianowo. Szkołę Podstawową ukończył w Łebieńskiej Hucie (gmina Szemud). Tam były początki zainteresowania regionalizmem, szczególnie literaturą i ortografią kaszubską. Liceum Ogólnokształcące w klasie matematyczno-fizycznej ukończył w Kartuzach w 1988 r. W tym samym roku rozpoczął studia na Politechnice Gdańskiej. Na pierwszym roku studiów związał się z Klubem Studentów Kaszubów „Pomoranią”. Już w 1990 wraz z sześcioma studentami zakładał pismo „Tatczëzna”, którego w końcowym okresie (rok 1991) był redaktorem naczelnym. Pismo to stało się zalążkiem kilkuletniej dysputy nad reformą ortografii, która ostatecznie zakończyła się w 1996 r. wypracowaniem obowiązującego wariantu pisowni.

W latach 2012-2016 odbył studia doktoranckie na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy uwieńczone doktoratem nauk humanistycznych w zakresie historii. Jest też absolwentem Podyplomowych Studiów Pedagogicznych. Ma bezterminowe uprawnienia do nauczania języka kaszubskiego.

Od początku istnienia telewizyjnego magazynu „Rodnô Zemia” był w nim lektorem lekcji języka kaszubskiego. Po śmierci Izabelli Trojanowskiej, 21.04.1995 r. został redaktorem magazynu. Prowadził go przy współpracy z żoną Elżbietą. W latach 1997-2000 odbywał specjalistyczne szkolenia w zakresie dziennikarstwa telewizyjnego zakończone uzyskaniem kart reporterskiej i ekranowej oraz pobytem szkoleniowym w Paryżu.

Na trzecim roku studiów wybrany wiceprezesem, a na czwartym prezesem klubu „Pomorania”. Po prezesurze w klubie wstąpił do Zarządu Oddziału Gdańskiego ZKP, gdzie przez dwie kadencje pełnił funkcję wiceprezesa. W latach 2007-2010 był wiceprezesem Zarządu Głównego ZKP. W tym czasie przewodził też Komisji Kościelnej tej organizacji. W latach 2003-2010 był prezesem Oddziału (przez pierwszy rok – klubu) ZKP w Baninie, w którym zamieszkał w 2001 roku. W latach 2010-2016 był wiceprezesem O/ZKP w Baninie, a od 2016 – członkiem jego zarządu. Od 2010 jest także wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Kartuskiego. Jest również członkiem Rady Naczelnej ZKP.

W 1993 Oficyna Czec wydała tomik powiastek Anthony’ego de Mello w tłumaczeniu Pryczkowskiego pt. Casnô aureola. W tym czasie trwały już prace nad modlitewnikiem kaszubskim. Po ukończeniu studiów w 1994 związał się z wydawnictwem „Rumina”, gdzie wraz z Kazimierzem Klawitrem na początku 1995 r. założył tygodnik „Norda”. Od początku był redaktorem pisma, w styczniu 1997 przeniesionego jako dodatek do „Dziennika Bałtyckiego”. Na łamach dodatku promował nową literaturę kaszubską. W „Nordzie” debiutowało kilkadziesiąt osób z powodzeniem wnoszących swój wkład do skarbca kaszubskiej literatury.

W 1995 r. wraz z Arturem Jabłońskim założył wydawnictwo Szos, które wydało kilkanaście książek, głównie tomików poezji i prozy kaszubskiej. Rok później opracował i przygotował do druku antologię współczesnej prozy kaszubskiej Dërchôj królewiónkò. Pod koniec 1998 r. ukazała się długo oczekiwana książka do nabożeństwa Më trzimómë z Bògã (współautor Eugeniusz Gołąbk).

W latach 1998-2015 prowadził rodzinne wydawnictwo Rost. W ostatnich czterech latach wspólnie z żoną Elżbietą prowadził działalność – głównie dziennikarską i filmową - pod nazwą Pryczkowscy. Akademia Kaszubska, która została rozwiązana w 2019 r. po przejęciu przez małżonkę funkcji dyrektora Szkoły Podstawowej w Tuchomiu.

W 2005 r. ukazała się książka Bòże pòmagôj. Jan Paweł II do Kaszubów opisująca relacje Jana Pawła II z Kaszubami. Między innymi zawiera obszerny opis historycznej pielgrzymki Kaszubów do Ojca Świętego w październiku 2004, kiedy to Kaszubi uczestniczyli w ostatniej audiencji u Jana Pawła II w Kaplicy Klementyńskiej. Pod koniec 2006 roku ukazał się zbiór Wspomnienia Kaszubskich Sybiraków. Zaś w 2007 wydał tom prac prozatorskich Sól zemi. W kolejnych latach ukazało się kilka biografii oraz książek na temat Ziemi Żukowskiej, z którą jest od 20 lat ściśle związany, podbnie jak z rodzinnymi okolicami Sianowa. W 2016 roku ukazała się jego praca doktorska pod tytułem Swiónowskô nasza Matinkò. Dzieje kultu i cuda Królowej Kaszub, zaś dwa lata później pokonferencyjna praca o tym sanktuarium i monografia Banina.

Od 1994 r. jest mężem Elżbiety z Reiterów (rocznik 1973), również dziennikarki, pedagoga, dyrektora szkoły. Mają czworo dzieci: Weronikę (ur. 1996) od 2019 r. zamężną z Piotrem Ceynową, Antoniego (1998), Witosława (2000) i Juliana (2002).

 

fot. Aleksander Kostuch

 

Galeria

{gallery}2079{/gallery}
Czytany 4105 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 24 listopad 2019 23:10

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Wichrowe Wzgórze
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl