Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:koncertant | kòncertownik (sł. Eugenisz Gołąbek)
poniedziałek, 22 lipiec 2019 13:14

Kaszubskie dary w Sianowie

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Kaszubskie dary w Sianowie Kaszubskie dary w Sianowie

W związku z Rokiem Jana Trepczyka działacze oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, przygotowujący procesję z darami ofiarnymi, postanowili w sposób szczególny uczcić ten rok w sanktuarium Królowej Kaszub.

Jako że miejsce to wiąże się swoimi początkami z żukowskimi norbertankami, zdecydowano przygotować piękny haft tej szkoły. Wykonała go Maria Płotka według wzoru nieżyjącej już Wandy Nowickiej. Jednym z motywów dzieła jest kaszubski gryf w objęciach polskiego orła. Dar nieśli Andrzej Bigus z Sierakowic, Lidwina Kreft z żukowskiego partu oraz Elżbieta Pryczkowska z partu w Baninie.

- To przepiękny dar. Takie dzieło wypada pocałować – westchnął biskup ordynariusz Ryszard Kasyna i ucałował norbertański haft.

Natomiast Tomasz Fopke z ZKP Chwaszczyno niósł pakiet książek związanych z postacią Jana Trepczyka, patrona roku 2019. Nieco wcześniej symbolicznie odsłonięto tablicę poświęconą koronacji i J. Trepczykowi przed placem przykościelnym. (jd)

Czytany 791 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Dąb Wybickiego
( / Place zabaw)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 213 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl