Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:hacel | sztola, halcela (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 22 kwiecień 2020 15:05

Twórczyni "Rodny Zemi" - Izabella Trojanowska, msza w rocznicę śmierci

Autor: 
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Izabella Trojanowska Izabella Trojanowska

Minęło już 25 lat od chwili śmierci red. Izabelli Trojanowskiej, niezapomnianej redaktorki programu „Rodnô Zemia” w Telewizji Gdańsk. W związku z tą rocznicą odbyła się msza święta w bazylice katedralnej w Gdańsku Oliwie. Celebrowali ją ks. dr Mirosław Piskozub oraz senior i przyjaciel dziennikarki, ks. dr infułat Wiesław Lauer. Msza odbyła się – jak co roku w rocznicę śmierci – z inicjatywy red. Ewy Górskiej. Obecni byli m.in. Elżbieta i Eugeniusz Pryczkowscy – następcy I. Trojanowskiej w „Rodny Zemi”.

Twórczyni "Rodny Zemi"

Trojanowska Izabella urodziła się 10 lipca 1929 r. w Gdyni. Po zakończeniu wojny podjęła studia w WSP w Szczecinie. Tam podjęła współpracę z Ekspresem Wieczornym. W 1951 r. zatrudniła się w Dzienniku Bałtyckim, a później w Głosie Wybrzeża, z którym współpracowała najdłużej. W latach 50-tych redagowała gdańskie Kontrasty. Po ich rozwiązaniu współpracowała z dwutygodnikiem Kaszëbë. Była współzałożycielem Zrzeszenia Kaszubskiego. Jednym z pomysłów był redagowany przez nią biuletyn przekształcony później w miesięcznik "Pomerania". Dużą wagę przykładała też do popularyzacji i walorów krajobrazowych i turystycznych regionu. Troszczyła się o przedłużenie żywotności sztuki ludowej. Pełniła funkcję prezesa Oddziału Gdańskiego ZK-P, a w niełatwym czasie, w latach 1980-1983, sprawowała funkcję prezesa Zarządu Głównego Zrzeszenia. Do ostatnich dni redagowała telewizyjny magazyn kaszubski pt. "Rodnô Zemia".Ogromną sympatia darzyła zawsze młodych, zwłaszcza członków studenckiego klubu "Pomerania", których często gościła w swej chëczy

na Dzéwczej Górze i w domu we Wrzeszczu. Młodzi wyróżnili ją "Medalem Stolema". Zmarła 21 kwietnia 1995 roku.

Czytany 789 razy Ostatnio zmieniany środa, 22 kwiecień 2020 15:14

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 148 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl