Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:ciągliwość | cąglëwòsc (sł. Jan Trepczyk)
poniedziałek, 03 lipiec 2023 11:25

Wesele Kaszubskie 2023 - 12 i 26 lipca o godz. 20.00 w GOKSiR Chmielno

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Zapraszamy na Wesele Kaszubskie 2023 Zapraszamy na Wesele Kaszubskie 2023

Wesele kaszubskie to jedno z najbardziej radosnych i kolorowych wydarzeń kulturalnych na terenie Kaszub.

Zespół Chmielanie, znany Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca, co roku prezentuje widowisko folklorystyczne "Wesele Kaszubskie" w malowniczej miejscowości Chmielno.

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca " Chmielanie" oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie serdecznie zapraszają na inscenizację wesela kaszubskiego, które odbędzie się w dniach 12 lipca oraz 26 lipca. Zaproszenie  do nabycia również w CIT Chmielno. Koszt 25 zł/osoba.

To niezwykłe wydarzenie przyciąga liczne rzesze widzów, którzy chcą poznać tradycje i obrzędy towarzyszące dawnym weselom na Kaszubach. Widowisko o nazwie "Wesele Kaszubskie" będzie miało miejsce w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Chmielnie w sobotę, 12 lipca i 26 lipca o godzinie 20.00. Mimo że tematyka przedstawienia będzie taka sama, oba występy zapewne będą różnić się pewnymi szczegółami, jest to przedstawienie na żywo.

Podczas tego pokazu tradycji związanej z kaszubskim weselem, zespół Chmielanie wykona wiele utworów i tańców oraz przedstawień. Widzowie prawdopodobnie, będą mieli również okazję spróbować smakołyków, a nawet tabaki, gdyż zespół chętnie wszystkich częstuje.

Zespół "Chmielanie" przyciągnął do siebie ponad 200 osób na przestrzeni wielu lat, a obecnie składa się z kilkudziesięciu członków.

Jest to zespół, który dzięki zapałowi i ciężkiej pracy, pod profesjonalną opieką instruktorów tańca i muzyki, odnosi liczne sukcesy na koncertach regionalnych, krajowych i zagranicznych. Poprzez swoje występy, promuje kulturę kaszubską oraz daje możliwość poznania Kaszub i gminy Chmielno szerokiemu gronu odbiorców.

Premiera widowiska, które zostało zaaranżowane przez Jerzego Soliwodę, miała miejsce 12 lipca 1996 roku w Domu Kultury w Chmielnie. Od tamtej pory spektakl ten jest stałym elementem repertuaru zespołu i corocznie prezentowany mieszkańcom gminy Chmielno oraz turystom odwiedzającym Kaszuby. Widowisko "Wesele Kaszubskie" było także wielokrotnie wystawiane za granicą, a także zaprezentowane na Festiwalu Obrzędów Weselnych w Węgrowie w 2001 roku.

Zespół Chmielanie posiada w swoim repertuarze kilkadziesiąt utworów, których autorami są takie znane postacie jak A. Tomaczkowski, W. Treder, A. Pepliński, J. Trepczyk czy L. Roppel. Co więcej, występom towarzyszą tańce kaszubskie. Choreografię stworzyli Jan Właśniewski oraz Jerzy Soliwoda.

Inicjatywa powołania Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Chmielanie" wyszła spod pomysłu dwóch osób: Władysława Kostucha, Prezesa Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Kartuzach oraz Danuty Cierockiej, specjalistki ds. wiejskiego gospodarstwa domowego i szkoleń rolniczych Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

24 września 1984 roku odbyło się spotkanie założycielskie zespołu w ośrodku "Nowoczesna Gospodyni" w Chmielnie. Podczas tego spotkania został wybrany Zarząd w składzie:

 •     Wiesław Byczkowski - kierownik Zespołu,
 •     Brygida Sychta - sekretarz,
 •     Maria Kostuch - skarbnik,
 •     Kazimierz Gruenholz - członek Zarządu.

Decyzja członków zespołu dotycząca nazwy miała odwoływać się do nazwy miejscowości. Pierwsza próba bez kapeli odbyła się pod koniec września 1984 roku, w której wzięło udział 17 osób. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Chmielnie. Krystyna Zawiszewska pełniła opiekę muzyczną, a naukę tańca i choreografię prowadzili Stanisław Rychert i Marta Bystroń, którzy udzielali również fachowych porad.

6 listopada 1984 roku do zespołu dołączyła kapela, w składzie:

 •     Andrzej Lelek - akordeon,
 •     Kazimierz Lewandowski - akordeon,
 •     Jerzy Lewandowski - kontrabas,
 •     Jan Lelek - klarnet,
 •     Ludwik Brzoskowski - skrzypce,
 •     Kazimierz Gruenholz - diabelskie skrzypce.

Na początku stycznia 1985 roku zespół liczył już 34 osoby. Za stroje członków zespołu odpowiedzialni byli Danuta Cierocka i Władysław Kostuch. W kwietniu 1985 roku Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Kartuzach przekazała zespołowi instrumenty: akordeon, kontrabas i klarnet. Wtedy też zespół przyjął nazwę Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Chmielanie".

Zespół "Chmielanie" zadebiutował 2 czerwca 1985 roku na Konkursie Recytatorskim Prozy i Poezji Kaszubskiej w Szkole Podstawowej w Chmielnie (w dalszym ciągu trwa coroczny kaszubski konkurs recytatorski "Rodno Mowa", o któym więcej dowiecie się na łamach portalu "Szwajcaria-Kaszubska.pl". Wtedy jeszcze występowali bez tradycyjnych strojów regionalnych. Jednak prawdziwym przeżyciem dla członków zespołu było pojawienie się na scenie w własnych, wykonanych przez Wiktorię i Anastazego Cierockich oraz wyhaftowanych przez Stefanię Miotk i Stanisławę Zaborowską strojach. Ten koncert odbył się 9 października 1985 roku w Chmielnie z okazji Sesji Dożynkowej Gminnej Rady Narodowej.

Zespół zyskał opiekę instruktorską. W końcu 1985 roku dołączył do niego choreograf Jan Właśniewski, były baletmistrz, reżyser i znawca polskiego i kaszubskiego folkloru. Od lipca 1991 roku zajęcia zespołu odbywają się w Gminnym Ośrodku Kultury w Chmielnie. Obecnie zespół jest pod opieką instruktora muzycznego Witolda Tredera (od 1990 roku) i choreografa Jerzego Soliwody (od 1994 roku).

W ciągu swojej historii zespół miał kilka zmian w zarządzie:

 •     09.1984 r. - 09.1990 r.: Wiesław Byczkowski (nie żyje)
 •     09.1990 r. - 03.1991 r.: Barbara Węsierska
 •     03.1991 r. - 07.1992 r.: Kazimierz Gruenholz
 •     07.1992 r. - 11.1994 r.: Danuta Sznaza
 •     od 11.1994 r. do chwili obecnej: Maria Leszczyńska

Zespół "Chmielanie" otrzymuje wsparcie i opiekę od Urzędu Gminy w Chmielnie, który od samego początku do dzisiaj troszczy się o zespół.

Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Kartuzach sprawowała mecenat nad zespołem w latach 1984-1995.

Zespół otrzymywał wsparcie od firm "Ber" i "Aryton" z Chmielna.

W 1993 roku "Chmielanie" wystawili spektakl "Wesele Kaszubskie" przygotowany przez choreografa Jana Właśniewskiego oraz instruktorów muzycznych Krystynę Zawiszewską i Witolda Tredera.

Zespół brał udział w licznych audycjach radiowych i telewizyjnych, m.in.:

 •     "Gra i śpiewa Zespół 'Chmielanie'" dla Radia Gdańsk
 •     Zespół "Chmielanie" dla TVP - występ we Wdzydzach Kiszewskich
 •     "Dwie legendy" dla TVP - występ w Chmielnie
 •     Zespół "Chmielanie" dla TVP - występ w Chmielnie
 •     "Zwyczaje wielkanocne na Kaszubach" dla TVP - występ w Strzepczu
 •     Wraz z innymi zespołami "Chmielanie" śpiewali dla Papieża Jana Pawła II w Gdyni (1987 r.), Sopocie (1999 r.) i Pelplinie (1999 r.)
 •     "Wakacje z TVS" dla telewizji Silesia z Katowic (2010 r.)

"Chmielanie" nie tylko występowali przed polską publicznością, ale również promowali kaszubską kulturę ludową za granicą, m.in. w Bułgarii, na Węgrzech, w Estonii, na Łotwie, Litwie, w Gruzji, Niemczech, Francji i Szwecji. W 2005 roku zespół nagrał swoją pierwszą płytę, która zawiera między innymi "Kaszëbsczé nôtë".

Wizyta Jana Pawła II w Gdyni w 1987 roku oraz w Sopocie w 1999 roku była niezwykłym wydarzeniem dla Kaszubów. Papież skierował do nich słowa: "...strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowi o waszej tożsamości". Zespół "Chmielanie" z pewnością jest realizacją tego przesłania Jana Pawła II, dbając o zachowanie i pielęgnowanie kaszubskiego dziedzictwa kulturowego.

Zapraszamy!

 

zobacz fotorelację z zeszłego roku: http://szwajcaria-kaszubska.pl/item/3257-wesele-kaszubskie-w-wykonaniu-kaszubski-zespol-piesni-i-tanca-chmielanie-2022

Czytany 423 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 lipiec 2023 12:34
Aleksander Kostuch

Redaktor Naczelny portalu "Szwajcaria-Kaszubska.pl".

Zapraszam do eksploracji, a potem do współredagowania...

Strona: www.szwajcaria-kaszubska.pl

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl