Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

sobota, 25 luty 2012 11:14

Punkt widzenia - znad Raduni

Autor: 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Radunia Radunia M. Kostuch

Aż po Horyzont

Dzisiaj wybraliśmy się z Klarą, Kubusiem i Trynkiem na wycieczkę do Somonina. Jest to miejscowość położona nad rzeką Radunią, jedną z najpiękniejszych rzek Polski. Radunia przebiega przez tereny Pomorza, ale różnica poziomów wzdłuż jej biegu powoduje, że miejscami jej nurt jest bardzo wartki, jak rzek górskich, a miejscami płynie leniwie. Radunia przepływając tereny Kaszub tworzy malownicze zakola, jary, przemierza tereny leśne i jeziora. Radunia dostarcza niezapomnianych wrażeń turystom i amatorom spływów kajakowych. Jest to także rzeka pracująca. Od tysiąca lat stawiano na niej różnego typu urządzenia wodne – koła wodne, młyny, zapory, jazy, elektrownie wodne. Do dnia dzisiejszego elektrownie wodne na Raduni dostarczają energię elektryczną do pomorskiej sieci energetycznej, a stamtąd do instytucji, odbiorców prywatnych i zakładów.

Somonino znajduje się w obszarze Wzgórz Szymbarskich, z których rozpościerają się wspaniałe widoki na całe Kaszuby.

 

Gdy odpoczywaliśmy przy ognisku, Klara opowiadała, że dawno temu,  w latach 1925 – 1938 w Somoninie odbywały się ćwiczenia oddziału Ułanów z garnizonu w Chełmnie. Cioteczny dziadek Klary,  wujek Leon był ułanem w Pomorskiej Brygadzie Kawalerii, która stacjonowała w garnizonie Chełmno. Chełmno jest nazywane polskim Carcasonne, a także miastem zakochanych, gdyż w jednym z kościołów są przechowywane relikwie św. Walentego. W Chełmnie, mieście rycerzy, ułanów, żołnierzy nadal kultywowane są tradycje rycerskie. Wujek Leon urodził się w miejscowości Gruta, koło Grudziądza. Kochał i podziwiał konie. Interesował się historią rycerstwa polskiego i wojsk polskich. Zawsze chciał być Rycerzem lub Ułanem. Swoje marzenia realizował na miarę czasu. Gdy po wstąpieniu do wojska odbył  podstawowe szkolenia, przydzielono mu białą klacz o imieniu Basia. Ułani jeździli na ćwiczenia wraz ze swoimi rumakami. Przebywając w Somoninie, przemierzali tereny Kaszub zachwycając się krajobrazami i podrywając tutejsze panny. Basia była bardzo mądrym i zręcznym koniem, potrafiła nawet tańczyć. Tak więc wujek tańczył ze swoją Basią.  Nie tracił czasu na szukanie partnerek do tańca, tylko wraz z Basią zwiedzali i podziwiali kaszubskie krajobrazy.

We wrześniu 1939 roku skończyła się sielanka. Wybuchła II wojna światowa. Pułk Ułanów brał udział w walkach wrześniowych – słynnej szarży pod Krojantami koło Chojnic, gdzie  w okrążeniu i w ogniu bombardowań zginęło wielu ułanów wraz ze swymi rumakami. Wujek z Basią przeżyli i przebili się  w okolice Warszawy. Basia bardzo dzielnie walczyła za Polskę. Jako koń wojskowy była przyzwyczajona do armatniego huku, odgłosów wystrzałów, ale słysząc zbliżające się bombowce drżała ze strachu. Zginęła podczas bombardowania w okolicach Warszawy. Oddała życie w obronie ojczyzny.  Została polskim bohaterem, jak wiele innych koni w tym czasie. Wujek odniósł ciężkie obrażenia. Gdy wyzdrowiał zasiadł za kierownicą wojskowego samochodu. Brał między innymi udział w bitwie o Monte Cassino we Włoszech. Opowiadając tą historię Klara miała łzy w oczach. Trynek chciał dowiedzieć się więcej o wujku Leonie, który też był bohaterem, ale Klara krótko ucięła:  konie i żołnierze - patrioci, a teraz co? Skaryszew i Włochy – w podziękowaniu za ich poświęcenie?

Ja i Kubuś zamyśliliśmy się. Wojna dla koni musiała być straszliwym przeżyciem, ale walczyły bohatersko, jak żołnierze. A teraz… Potomków polskich rumaków, bohaterów wiozą ze Skaryszewa do Włoch – na stracenie, bez chwały… www.stop-skaryszew.pl

 

Źródła:

http://pl.wikipedia.org/wiki/18_Pu%C5%82k_U%C5%82an%C3%B3w_Pomorskich

http://www.stajniaiskra.com.pl

Czytany 2982 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 23 sierpień 2012 12:25

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Pensjonat Zacisze
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 322 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl