Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kontynuator | kòntinuatór (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 04 styczeń 2012 13:35

Gmina Stężyca

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Stężyca jest dużą i dobrze zagospodarowaną gminą położoną pomiędzy jeziorami: Raduńskim Górnym i Stężyckim. Jej powierzchnia wynosi 160 km2, a zamieszkuje ją 8 745 osób. Jest to gmina typowo rolnicza, o niedużych i stosunkowo rozproszonych gospodarstwach. Ponad 90% powierzchni użytków rolnych zajmują gleby piaszczyste i słabogliniaste. Całkowity brak przemysłu oraz silne zarybienie jezior sprawiają, iż turyści chętnie odwiedzają te tereny. Dużym walorem turystycznym są wyciągi narciarskie na stoku Wieżycy. We wsi Stężyca znajduje sie barokowy kościół z 1706 roku z cennym późnobarokowym wyposażeniem. W Szymbarku w 2003 r. powstało Centrum Edukacji  i Promocji Regionu. Na jego terenie znajduje się wiele interesujących obiektów m. in.: Dom Sybiraka (zbudowany przez polskich zesłańców w okolicach Irkucka około 230 lat temu), replikę łagru oraz replikę bunkra „Gryfa Pomorskiego”. Bardzo dużym walorem turystycznym Gminy Stężyca są wzgórza morenowe, które osiągają tu najwyższe w północnej Polsce wysokości z górującym wzniesieniem Wieżyca – 328,6 m. n.p.m. Na szczycie wzniesienia zbudowano w połowie lat 90 ubiegłego wieku, w miejsce dawnej drewnianej,   35 metrową wieżę widokową, która jest wspaniałym punktem widokowym, z którego rozciąga się panorama Pojezierza Kaszubskiego. U podnóża Wieżycy znajduje się Kaszubski Uniwersytet Ludowy.

Atrakcją przyrodniczą gminy jest także prywatny ogród botaniczny w Gołubiu oraz zielona szkoła w Szymbarku, prowadząca całoroczną edukację ekologiczną.

Galeria

{gallery}19{/gallery}
Czytany 9796 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 30 sierpień 2020 19:27
Marzena Krawczyńska

Związana z regionem autorka Szlaków po Szwajcarii Kaszubskiej. Posiadam uprawnienia przewodnika. Inżynier Budownictwa, absolwentka Architektury Ogrodnictwa.

Na zdjęciu moja córa, Zosia.

Zapraszam do czytania moich tekstów.

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Gościniec Kaszubski
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl