Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:jaskółka | jaskùlëczka, jaskùlëca, jaskùłka (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 04 styczeń 2012 13:06

Gmina Przodkowo

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gmina Przodkowo

Obszar gminy Przodkowo obejmuje niewielką powierzchnię 85 km2, który zamieszkuje prawie 7 000 mieszkańców. Sąsiaduje od północy z gminą Kartuzy, a od wschodu z gminą Żukowo. Składa się z 35 wsi połączonych w 16 sołectw.

Na terenie gminy zobaczyć można kościół neobarokowy św. Józefa w Pomieczynie, będący jedną z niewielu zachowanych świątyń drewnianych. Niedaleko Pomieczyna  w miejscowości Rąb znajdują się stanowiska archeologiczne, pochodzące najprawdopodobniej z wczesnej epoki żelaza. W Tokarach mieści się pole golfowe, przy którym powstał klub sportowy.

Siedzibą władz i ośrodkiem obsługi gminy jest wieś Przodkowo, gdzie do najciekawszych zabytków zaliczyć można neogotycki kościół św. Andrzeja, zbudowany  z ciosanych kamieni z późnogotycką, XVI-wieczną rzeźbą Madonny.

 

Fontanna w Przodkowie

Czytany 6124 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 grudzień 2012 09:20
Marzena Krawczyńska

Związana z regionem autorka Szlaków po Szwajcarii Kaszubskiej. Posiadam uprawnienia przewodnika. Inżynier Budownictwa, absolwentka Architektury Ogrodnictwa.

Na zdjęciu moja córa, Zosia.

Zapraszam do czytania moich tekstów.

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl