Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

środa, 30 grudzień 2015 13:42

Opłatek z jubileuszem „Mùlków” i nowym śpiewnikiem „Serce miec”

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

5. rocznica działalności dziecięcego zespołu "Mùlczi" była głównym punktem spotkania opłatkowego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie, które odbyło się 27 grudnia. W ciągu tego czasu zespół zdobył dwukrotnie I miejsce na festiwalu w Wierzchucinie, odniósł też kilka innych ważnych sukcesów. Zespół działa przy O/ZKP w Baninie i Szkole Podstawowej im. J. Trepczyka w Miszewie, a jego kierownikiem jest Elżbieta Pryczkowska.

- Chciałam podziękować wszystkim dzieciom i ich rodzicom za wielkie zaangażowanie przy tej pracy. Także dziękuję choreografowi Jerzemu Soliwodzie i akompaniatorom Markowi Munchowi i Łukaszowi Skrodzkiemu oraz władzom Gminy Żukowo na czele z obecnym tu burmistrzem Wojciechem Kankowskim. Praca wszystkich tych osób składa się na sukces zespołu i radość wielu ludzi, którzy mogą cieszyć się z występów grupy - mówiła szefowa zespołu.

Jubileuszowy występ był szczególnie gorąco oklaskiwany. Dzieci zrobiły duże wrażenie na wypełnionej po brzegi sali św. Floriana w Baninie, która zaśpiewała im "Sto lat", a Dariusz Labudda, właściciel restauracji "Mùlk", ufundował piękny kaszubski tort.

Artystyczne prezentacje uzupełniły piosenki w wykonaniu gwiżdży z Gimnazjum nr 2 w Żukowie oraz zespołów „Spiéwné kwiôtczi” i „Młodzëzna”. Grupy wystąpiły ze swoim najnowszym repertuarem kolędowym. Kilka pieśni zrealizowano tuż przed świętami. Znalazły się w najnowszym zbiorze pieśni Eugeniusza Pryczkowskiego i Jerzego Stachurskiego "Serce miec" po raz pierwszy publicznie prezentowanym właśnie na spotkaniu opłatkowym.

- Jestem bardzo szczęśliwy z ukazania się tej książki. Dziękuję wydawcy, czyli oddziałowi ZKP w Baninie. Bardzo też dziękuję Weronice Pryczkowskiej, studentce Akademii Muzycznej, która od piątego roku życia śpiewa nasze piosenki i znakomicie je promuje - dzielił się wrażeniami kompozytor Jerzy Stachurski.

Wszyscy artyści mali i więksi otrzymali w prezencie promowane śpiewniki wydane w oparciu o wsparcie urzędów gmin w Żukowie i Przodkowie.

- Jestem pod dużym wrażeniem działalności oddziału, który mógłby swoją aktywnością obdarzyć kilka innych - wyznał burmistrz Wojciech Kankowski składając wszystkim członkom i gościom najgorętsze życzenia świąteczno-noworoczne. Natomiast szef Rady Oddziałów Środkowych Bernard Hinz uznał, że sukces tej działalności wynika ze zgodnej współpracy wielu zaangażowanych członków.

- W Baninie macie wielu świetnych liderów, którzy dobrze wiedzą, o co chodzi w działalności zrzeszeniowej - stwierdził Bernard Hinz.

Te i inne wypowiedzi gości, na przykład Zenona Hewelta z partu w Szemudzie, wypływały po obejrzeniu multimedialnej prezentacji działań ZKP w Baninie w mijającym roku. Były to między innymi: koncerty kolęd w Pomieczynie i Czeczewie, Drogi Krzyżowe w Sianowie i Baninie, znakomita wanoga na Kujawy, konkurs pieśni imienia Trepczyka o wojewódzkim zasięgu, X Festyn Kaszubski, Wojewódzki Festiwal Humoru "Szport mùszi bëc", Andrzejki.

- Kwintesencją naszych działań był Festiwal Kaszubskich Filmów z pięcioma seansami. Dwa z nich odbyły się na sali urzędu gminy w Żukowie, a trzy w restauracji "Mùlk". Za każdym razem były bardzo ciekawe filmy oraz znakomici goście, na przykład Kazimierz Piechowski czy Bożena Olechnowicz oraz tradycyjnie Kaszubi z Kanady - komentowano ukazujące się na telebimie zdjęcia.

Jednakże główna działalność odbywała się pomiędzy imprezami. To przede wszystkim żmudne przygotowania tych wszystkich wydarzeń, realizacje projektów grantowych, jak szkoły haftów czy ćwiczenia i nagrania nowych piosenek przez zespoły "Spiéwné kwiôtczi", "Młodzëzna" i "Mùlczi".

Nic dziwnego, że wśród osób, które otrzymały z rąk Wojciecha Kankowskiego i Albina Bychowskiego nowe legitymacje ZKP były zarówno osoby starsze, ale i młode, jak student Marek Stenzel, młode małżeństwo Ewelina i Paweł Radtkowie oraz uczniowie Mikołaj Breza i Kamil Szmidtke. Po prostu młodzi Kaszubi chcą wstępować do organizacji, która oferuje im atrakcyjną i intensywną działalność silnie opartą o odwieczne wartości tego regionu, zwłaszcza o język kaszubski.

(jd)

Czytany 1495 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 czerwiec 2018 19:27

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Pokoje gościnne
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 109 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl