Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

czwartek, 17 grudzień 2015 08:17

Kaszubskie serce nie tylko na święta

Autor: 
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Serce Miec Serce Miec

„Serce miec” to tytuł najnowszego śpiewnika kaszubskiego autorstwa Eugeniusza Pryczkowskiego - autora tekstów i kompozytora Jerzego Stachurskiego. Jest on owocem 20 lat artystycznej współpracy obu panów.

Jak czytamy we wstępie: Wszystko zaczęło się wokół telewizyjnego programu „Rodnô Zemia”, który - także 20 lat (1990-2010) ukazywał się na antenie Telewizji Gdańsk, a realizowany do 1995 roku przez Izabellę Trojanowską, potem zaś przez E. Pryczkowskiego. Pierwszym wspólnym utworem dwóch autorów była piosenka bożonarodzeniowa "Jadą z kòlãdą", która na antenie telewizyjnej ukazała się w 1996 roku.

Przy "Rodnej Zemi", zwłaszcza jej stałym fragmencie zatytułowanym „Gôdómë pò kaszëbskù”, stworzono najwięcej piosenek. Były to lekcje języka kaszubskiego. Bodaj najpiękniejsze owoce przyniosły wówczas, gdy występowały w nich małe dzieci, między innymi Natalia Szroeder i Weronika Pryczkowska - współcześnie coraz bardziej już znane wokalistki z krajowych i zagranicznych scen. W tychże latach (2002-2010) powstało niemal 40 piosenek dla dzieci, a w kolejnych latach powstawały utwory dla młodzieży, w których miłość zajmuje pierwszoplanowe miejsce. Z kolei od 2010 roku powstawały kolejne utwory, emitowane następnie w programie TV Wybrzeże "Spiéwné uczbë".

Te wszystkie piosenki ukazywały się też na płytach: „Piesnie Rodny Zemi” (zespół „Dzôtczi Rodny Zemi”, 2003), „Më jesmë młodi” i „Le żëcé biegô (zespół „Prôwda” z Lëzëna, 2004 i 2006), „Òd se cos dac” i „Cél daleczi” (zespół „Spiéwné kwiôtczi” z Banina, 2008 i 2010), „Òratorium Swiónowsczé” (soliści i kilka zespołów, 2009), „Wiedno Kaszëbë” (zespół „Młodzëzna” z Banina, 2012) i innych. Jedna z pieśni „Bôtë ju jidą” znalazła się na płycie chóru Akademii Morskiej w Szczecinie zatytułowana „Gra fal” wśród siedemnastu utworów polskich, francuskich i angielskich. Ta pieśń przyniosła chórowi pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu imienia ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi. Swoistą „karierę” zyskała też inna pieśń „Mòdłów zwón”, którą włączył do swego repertuaru polonijny chór „Ludowa nuta” z Kanady. Dzięki temu pieśń za zabrzmiała w wielkich katolickich świątyniach, między innymi w Chicago, Nowym Jorku czy Toronto, a także ... na odpuście w Sianowie, gdzie chór z dalekiego Hamilton zaśpiewał ją w 2014 roku. Warto dopowiedzieć, że pieśni dwóch autorów - członków oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie - często emitowane są w radiu Renfrew na ontaryjskich Kaszubach. Nierzadko możemy je również słyszeć w Radiu Kaszëbë i Radiu Gdańsk.

Aktualnie śpiewnik zawierający 87 wspólnych utworów, jest zdaniem autorów adresowany do wszystkich miłośników muzyki kaszubskiej. Może być też sympatycznym prezentem na święta. Pierwsza jego prezentacja odbędzie się w Baninie, 27 grudnia o godz. 18.00. podczas spotkania opłatkowego. Wydawcą dzieła jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Baninie przy finansowym udziale urzędów gmin Żukowo i Przodkowo.

(jd)

 

 

Bòżiczk

 

Ceszą sã pòmału knôpi i dzéwczãta

 

Bò ju znôwù przëszłé są gòdowé swiãta.

 

Dankã wëzdrzec je ju czas

 

Niech wòni w chëczach las

 

I wszëtczim niechże smieją sã òczãta.

 

Ref. Bò nóm sã w dëchù mësli, żebë tak

 

Dëcht z wszątka dzôtczi czëłë gòdów znak.

 

Bë kòżdi wiedno jestkù miôł do wòlë

 

I darënków òb te swiãta dostôł wiele.

 

Kò na swiece wszãdze niech sã dobrze dzeje

 

Kòżdé dzeckò dobroc niech wkół se blós czëje.

 

Tëlkò serce mòje le

 

Żëczebnëch ùdbów sle

 

W ten dzéń, czej Bòżiczk zaczął żëcé swòje.

 

Ref. Bò nóm sã w dëchù mësli...

 

 

 

 

 

Boże Dziecię

 

Radują się pomału chłopcy i dziewczęta

 

Bo już znów nadeszły bożonarodzeniowe święta

 

Choinkę czas już wypatrzyć

 

Niechał roznosi się woń lasu

 

I wszystkim niech śmieją się oczy.

 

 

 

Niechaj się wszędzie na świecie darzy

 

Każde dziecko niech czuje wokół tylko dobro

 

Zaledwie tyle moje serce

 

Śle życzeniowych myśli

 

W ten dzień, w którym Boże Dziecię zaczęło swe życie.

 

 

 

Bo my w duchu myślimy sobie, by

 

Wszystkie dzieci odczuwały znaczenie świąt.

 

By zawsze każdy miał dosyć żywności

 

A także by otrzymał sporo prezentów.

 

Czytany 1325 razy Ostatnio zmieniany sobota, 19 grudzień 2015 17:36

Media

Boziczk mix

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Willa na zobczu
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 128 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl