Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

niedziela, 20 marzec 2016 15:11

KANADA MB KRÓLOWA KASZUB

Autor: 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
KANADA MB KRÓLOWA KASZUB KANADA MB KRÓLOWA KASZUB

Drodzy Przyjaciele!

Mamy już skompletowaną listę. Jest to 18 osób: Elżbieta Pryczkowska, Eugeniusz Pryczkowski, Wanda Lew-Kiedrowska, Maciej Czapiewski, Julia Czapiewska, Zbigniew Rychert, Andrzej Regliński, Danuta Tocke, Agnieszka Kąkol, Emilia Ptach, Patrycja Kwidzińska, Grażyna Roszkowska, Eugeniusz Roszkowski, Maria Jarzębińska, Zdzisław Jarzębiński, Zbigniew Byczkowski, ks. Zbigniew Kulwikowski i Marian Gorlikowski.

W naszej grupie są trzy 15-letnie dziewczyny. One są najlepszymi uczniami języka kaszubskiego. Jest to nagroda dla nich. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni, ponieważ daje to szansę rozpoczęcia trwałej wymiany młodzieży. Mądra młodzież jest naszą przyszłością, jest przyszłością kaszubskiej kultury i  języka. Również cieszymy się, że pojedzie z nami ks. Zbigniew Kulwikowski, znany kaszubski kapłan, który już dwukrotnie był w Kanadzie.

Wraz z żoną oraz dziewczynami uroczyście wniesiemy Naszą Panią do kościoła i przed ołtarzem przekażemy w ręce Kanadyjskich Kaszubów. Oni postawią ją na ołtarz. W tym czasie chór „Lëdowô nóta” z Hamilton wykona pieśń „Kaszëbskô Królewô”. Chór ma w repertuarze co najmniej 5 pieśni, które opowiadają o Kaszubskiej Królowej z Sianowa i które śpiewał w Sianowie podczas wielkiego odpustu w 2014 r. Wówczas biskup pelpliński Ryszard Kasyna poświęcił proporzec chóru, na którym wyhaftowano piękną twarz Królowej Kaszub.

Po roku Jego Ekscelencja biskup Ryszard Kasyna poświęcił nową replikę z cudownym wizerunkiem Królowej Kaszub. Z nią właśnie udajemy się do Kanady 30 kwietnia br. W niedzielę 9 maja wniesiemy ją do kościoła w Wilnie.

W środę 9 marca odbyłem spotkanie z biskupem Kasyną. Biskup jest bardzo zadowolony z podjętej przez nas inicjatywy. Przygotowuje on specjalny list dla Kaszubów w Kanadzie, który mam odczytać pod koniec ceremonii, po krótkiej prelekcji na temat dziejów Królowej Kaszub. Wszystko jest włączone w wielkie obchody 50-lecia koronacji cudownej figury na Królową Kaszub. Swoje błogosławieństwo przekazuje także kustosz sianowskiego sanktuarium, ks. kan. Eugeniusz Grzędzicki.

Obchody 50-lecia rozpoczęliśmy 11 marca podczas uroczystej Drogi Krzyżowej w języku kaszubskim w Sianowie. Po Drodze odbyło się spotkanie z działaczami kaszubskimi oraz grupą taneczną „Tëchlińsczé Skrzatë”. Wszyscy bardzo chętnie robili sobie zdjęcia z figurą Maryi. Wykonywanie zdjęć z figurą, która pojedzie do Kanady, stało się małą tradycją. Kaszubi, zwłaszcza rodziny, niejako symbolicznie w ten sposób wysyłają tę figurę do kaszubskich braci za wielką wodą. Każdy wyraża radość z tego, że w Kanadzie mieszkają Kaszubi, którzy wciąż mówią w języku kaszubskim i podtrzymują naszą piękną tradycję. Dla Kaszubów, którzy żyją na Pomorzu, jest to wielka sprawa. Jesteśmy z tego faktu bardzo dumni.

Spotkanie z nową figurą w Kanadzie, które odbędzie się 8 maja w wileńskim kościele, będzie drugim bardzo ważnym wydarzeniem związanym z obchodami 50-lecia koronacji. Kolejnymi będą specjalna konferencja naukowa, wydanie opasłej książki o Królowej Kaszub, różne konkursy artystyczne i wiedzy. Najważniejsze ceremonie odbędą się 17 i 18 lipca z udziałem kardynała Celestino Migliore.

Nasze przygotowania do podróży weszły już w ostatnią fazę. Cieszymy się, że będziemy w Kanadzie podczas tych ważnych dni, zwłaszcza na Dniu Kaszubskim w sobotę 7 maja i na uroczystej mszy z kaszubską liturgią 8 maja. Nasi ludzie są gotowi do czytania w podczas mszy. Każdy raduje się też, że  będzie mógł wziąć udział w uroczystej procesji z dawną figurą z kościoła do parku dziedzictwa kaszubskiego. Jeśli będzie taka potrzeba to ks. Kulwikowski może tam dać krótką przemowę w kaszubskim języku.

Dzięki pomocy Przyjaciół zza wielkiej wody zwiedzimy Hamilton, Wodospad Niagara i Toronto (szczególne podziękowania dla Przyjaciół z „Lëdowi Nótë”!) oraz - co jest absolutnie niesamowite dla Kaszubów z Pomorza - odwiedzimy część naszej Kaszubskiej Ziemi w Kanadzie wraz z pokrewnymi. Ślemy też gorące podziękowania dla stowarzyszenia Wilno Heritage Society z prezesem Piotrem Główczewskim a Shirley Maszk Connolly, wdzięczni jesteśmy księdzu Janowi Wądołowskiemu i radzie parafialnej oraz Davidowi Shulistowi z jego przyjaciółmi, którzy dużo robią, by wzmocnić most naszej przyjaźni.

Korzystając z okazji chcemy przekazać najwspanialsze życzenia wielkanocne, niech Bóg błogosławi we wszystkim, życzymy też bogatego zająca i bëlnégò dëgùsa!

W imieniu organizatorów

Eugeniusz Prëczkòwsczi

Planowany program:

30.04 (sobota) - wylot (przed południem), przylot (wieczór), zakwaterowanie u przyjaciół w Hamilton i okolicy zwiedzanie np. Hamilton,

1.05 (niedziela) - Niagara, Mississauga

2.05 (poniedziałek)- wyjazd na Kaszuby w Kanadzie, przyjazd, wspólny wieczór, zakwaterowanie

3.05 (wtorek) - Kaszuby Ontaryjskie (święto)

4.05 (środa) - Kaszuby Ontaryjskie

5.05 (czwartek) - np. Ottawa

6.05 (piątek) - Kaszuby Ontaryjskie, wieczór z chórem „Lëdowȏ nóta”

7.05 - Kashub Day, procesja z obecną figurą z kościoła w Wilnie do skansenu

8.05 - Uroczystość wniesienia nowej figury do kościoła.

Po obiedzie wyjazd do Toronto,

9.05 - zwiedzanie Toronto, odlot wieczorem

10.05 - przylot do Gdańska

Czytany 1513 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Stadnina Kolano
( / Place zabaw)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 135 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl