Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

niedziela, 13 marzec 2016 16:52

XIII pasja kaszubska na 50-lecie

Autor: 
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
XII pasja kaszubska na 50-lecie XII pasja kaszubska na 50-lecie

Tegoroczna Kaszubska Droga Krzyżowa w Sianowie była wyjątkowa, gdyż wprowadzała wiernych w obchody wielkiego jubileuszu 50-lecia koronacji Matki Boskiej Sianowskiej na Królową Kaszub. Do sanktuarium przybyło około tysiąca osób z całego regionu, znad morza z wicestarostą powiatu puckiego Tomaszem Hermanem i Zygmuntem Orłem na czele, a także z krańców powiatu kościerskiego. Celebransem był z kolei kapłan z Chmielna ks. Damian Klajst, który pochodzi z parafii Borowy Młyn na bytowszczyźnie, z ziemi zwanej Gochami.

- Piãcdzesąt lat temù papież Paweł VI dôł ùkòrunowac naszã Matkã Bòską i tej òna sã stała wszëtczich nas Kaszëbów Królewą - wspomniał w Słowie Bożym na rozpoczęcie ceremonii.

Z kolei kustosz sanktuarium Eugeniusz Grzędzicki witając zebranych podkreślił, także w języku kaszubskim:

- Jestem bardzo wdzięczny tym, którzy trzynaście lat temu zaczęli wspólnie organizować drogę krzyżową w języku kaszubskim w naszym sanktuarium. Bardzo też dziękuję dzisiejszym organizatorom XIII drogi krzyżowej, wszystkim lektorom, którzy czytają rozważania stacji i są przedstawicielami wszystkich partów, Tuchlińskim Skrzatom za prowadzenie śpiewu i wszystkim Kaszubom, którzy przyjęli zaproszenie na drogę krzyżową.

Właśnie zespół „Tëchlińsczé Skrzatë” pod kierunkiem dyrektora Jarosława Jóskowskiego i Jana Baski pięknie wykonał utwór „Na smierc krziżewą”. Ta dziecięca utytułowana grupa prowadziła śpiew pasyjny wędrując wraz z wiernymi od stacji do stacji. Z kolei uznani lektorzy z całego regionu czytali rozważania pasyjne napisane specjalnie na tę uroczystość przez franciszkanina Br. Zbigniewa Jóskowskiego OFMConv.

Jednym z lektorów był redaktor naczelny „Dziennika Bbałtyckiego” Mariusz Szmidka, syn sianowskiej parafii urodzony kilka miesięcy przed koronacją. To on również - jako pierwszy -czytał na wielkich odpustach sianowskich lekcję w języku kaszubskim w połowie lat 80-tych. Przypomniano to w sposób szczególny podczas spotkania w domu pielgrzyma.

- W tym miejscu trzeba oddać hołd ks. prałatowi Franciszkowi Gruczy. To on zachęcił mnie do tego. On wówczas także wielokrotnie czytał ewangelię na mszach odpustowych. Również on zachęcił mnie, bym przemówił po kaszubsku do papieża Jana Pawła II na gdańskiej Zaspie, kiedy wręczałem na jego ręce figurkę Matki Boskiej Sianowskiej. Wówczas papież westchnął: Sianowo - piękne sanktuarium - wspominał red. Szmidka poddając także myśl, ażeby w Sianowie uhonorować, np. tablicą pamiątkową, postać zasłużonego prałata.

O tym mówił także prowadzący Eugeniusz Pryczkowski, który przedstawił genezę i przebieg koronacji. Podkreślał, że doszło do tego przede wszystkim dzięki wspaniałym i zasłużonym mieszkańcom sianowskiej parafii oraz kapłanom mającym ścisłe związki z tym miejscem, zwłaszcza urodzonemu w tej parafii ks. Gruczy.

Spotkanie przebiegło w przemiłej i modlitewnej atmosferze, gdyż „Tëchlińsczé Skrzatë” ponownie wykonały pasyjną pieśń oraz „Kaszëbską Królewą” śpiewaną wspólnie, tę pieśń, która stworzona była przez innego syna tej parafii Jana Trepczyka na dzień koronacji i wówczas po raz pierwszy wykonana. Wieczór przy kuchu i kawie, zorganizowanej przez Sianowski part Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, zamknął krótkim wystąpieniem jeden z jego członków, wiceburmistrz Gminy Kartuzy, Tomasz Belgrau - także syn tej parafii oraz pamiątkowe fotografie z repliką cudownej figury sianowskiej, która na początku maja zostanie wniesiona do głównej świątyni na Kaszubach w Kanadzie.

(ep)

Organizatorzy:

Lektorzy:

1. Karina Cierocka - red. nacz. "Głos Kaszub"

2. Elżbieta Kowalewska - ZKP Kartuzy

3. Irena Kulwikowska – ZKP Sierakowice

4. Tomasz Belgrau – wiceburmistrz Kartuz

5. Anna Reiter - Méster Bëlnégò Czëtaniô

6. Danuta Kobiela – ZKP Sianowo

7. Maria Dradrach - ZKP Chmielno

8. Jadwiga Hewelt, ZKP Przodkowo

9. Ewa Warmowska – Szkoła w Szopie

10. Zygmunt Orzeł - ZKP Władysławowo

11. Tatiana Slowi - Radio Gduńsk

12. Janusz Mamelski - ZKP Sianowo

13. Anna Cupa-Dziemińska - Radio Kaszëbë

14. Wanda Kiedrowska – ZKP Stężyca

15. Mariusz Szmidka – red. nacz. Dziennik Bałtycki

Czytany 1532 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 13 marzec 2016 17:06

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Ośrodek Wypoczynkowy KREFTA
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 170 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl