Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

wtorek, 06 grudzień 2016 23:36

Rowerem przez kraje nadbałtyckie

Autor:  M. Kostuch
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Szwecja 2016 Szwecja 2016 Jan i Zbyszek

Podróżnicy, Zbigniew Czajka z Sopotu i Jan Kostuch z Garcza postanowili przebyć rowerem trasę z Karlskrony w Szwecji do Dźwirzyna w Polsce odwiedzając kraje nadbałtyckie. 

 

 

Rowerzyści podzielili wyprawę  na 3 etapy. Etap I realizowany wraz z grupą 15 miłośników roweru i pod opieką ks. Wojciecha Lange obejmował pielgrzymkę do miejscowości Vadstena w Szwecji, gdzie znajduje się grób i klasztor św. Brygidy, patronki Europy. Pielgrzymka do Vadsteny odbywa się cyklicznie, każdego roku ok. połowy lipca. Kiedyś rozpoczynała się w gdańskim kościele św. Brygidy, gdzie ks. Wojciech był wikarym. Trasa  rowerowa I etapu prowadziła z Karlskrony do Vadsteny i Sztokholmu.

 

W Sztokholmie Zbyszek i Janek pożegnali się z grupą. 13 osób promem wróciło do Polski, a oni innym promem popłynęli do Turku w Finlandii. Trasa II etapu wiodła z Turku do Wilna przez Helsinki, Petersburg, Tallin, Rygę, Szetejny, Kowno. Po drodze podróżnicy zatrzymywali się, żeby zwiedzić mijane miasta oraz ich okolice, podziwiać przyrodę. Z zainteresowaniem zwiedzali  zabytki, miejsca kultu, muzea, miejsca związane z historią Polski, z Czesławem Miłoszem, ze św. Faustyną. Nocowali w różnych miejscach: pod namiotem, w napotkanych szałasach, na kampingach, w klasztorach, czasem w wyznaczonych miejscach w kościołach (podziemiach, zakrystiach), prywatnych domach, hotelach. Posiłki przygotowywali samodzielnie z zakupionych w lokalnych sklepach artykułów lub korzystali z napotykanych barów, restauracji. Niekiedy gospodarze ich noclegu oferowali im również posiłek. Te posiłki były najlepsze.

II etap zakończył się w Wilnie. Trasę I i II etapu wszyscy rowerzyści pokonywali na rowerach trekingowych, gdyż rowerowe ścieżki nie zawsze miały luksusową nawierzchnię. W Wilnie rowerzyści spotkali się z przyjaciółmi z Polski, którzy przywieźli im na wymianę rowery szosowe. Wilno zwiedzali razem. Trasa III etapu prowadziła z Wilna do Suchowoli, gdzie odwiedzili miejsca upamiętniające ks. Jerzego Popiełuszkę i spotkali się z jego rodziną, siostrą, bratem oraz ich dziećmi. Trasę Suchowola - Sopot,  Zbyszek i Janek pokonali w ciągu jednego dnia. Przejechali wówczas 387 km, pokonując swoje własne rekordy. Z Sopotu pojechali do Dźwirzyna. Z Karlskrony do Dźwirzyna, łącznie  przejechali 4050 km. Korzystając z ulubionego środka transportu, czyli roweru,  przebywając tą długą trasę, Zbyszek uczcił 25 - lecie swojej działalności biznesowej, któą prowadzi m.in. w Sopocie i w Dźwirzynie.

Galeria ilustruje zarówno podróż w grupie, jak i podróz w dwuosobowym zespole. 

 

Czytany 1388 razy Ostatnio zmieniany środa, 07 grudzień 2016 21:59

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Artykuły powiązane

Skocz do:

Polecamy

Stanica Wodna Chmielno
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 86 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl