Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:lokowanie | lokòwanié (sł. Eugenisz Gołąbek)
poniedziałek, 30 wrzesień 2019 18:24

W Baninie na sukces pracują wszyscy

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
W Baninie na sukces pracują wszyscy W Baninie na sukces pracują wszyscy

- Gorąco dziękuję pocztowi sztandarowemu, który na czele z Jerzym Komkowskim przez 13 lat pięknie reprezentował nasz oddział – pozdrawiając ponad setkę zebranych członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie mówiła Elżbieta Pryczkowska otwierając w dniu 27 września br. zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Nowy poczet stanowią: Marek Biłanicz, jego żona Lucyna i Beata Kreft. Zmiana była konieczna ze względu na upływający czas i zdrowie. Prezes, która od niedawna objęła funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Tuchomiu, poprosiła też o oddanie hołdu zmarłym członkom w minionej kadencji. Byli to: Stanisław Lidzbarski, Klara Bejrowska, Teresa Węsierska, Grażyna Bychowska, Monika Mańkowska, Adam Bliźniewski, Alojzy Falk, Elżbieta Bianga i Jadwiga Weiher.

Minioną kadencję cechowała kontynuacja działań z poprzedniej kadencji, a właściwie z wszystkich lat działalności ZKP Banino, począwszy od roku 2002. Konsekwentnie organizowano sprawdzone wydarzenia, podejmowano także nowe inicjatywy, odpowiadając na społeczne zapotrzebowanie. Do najnowszych należały edycja książek "Banino -. Dzieje dramatycznee i piękne", realizacja filu "Méster Jan" o Janie Trepczyku, współpraca przy tworzeniu filmu „Kamerdyner”. Ostatnie ważne wydarznie to wycieczka na Warmię i Mazury z upamiętnieniem wybitnego Kaszuby, dra Wojciecha Kętrzyńskiego, IX Festiwal Filmów Kaszubskich z rekordową frekwencją i znakomitymi seansami, konkursy Pieśni im. J. Trepczyka i Dziecięcych zespołów folklorystycznych "Òd se cos dac" w nowej szkole w Baninie. O tych, a także o wielu innych inicjatywach powiedziano w sprawozdaniu prezesa i zarządu.

- To jest sprawdzona praktyka. Wydarzeń w całej kadencji było około 100. Są to wszystko znaczące imprezy, począwszy od I Kongresu Młodych Kaszubów, a skończywszy na corocznych zjazdach młodych. Nie sposób ich tu wyliczać. Każdy może je dokładnie przeanalizować dzięki pismom, które regularnie wysyłamy do członków mówiła Elżbieta Pryczkowska. Walne zebranie doceniło też działania udzielając jednomyślnie absolutorium całemu Zarządowi.

- Baro serdeczno chcemë pòdzãkòwac za tã wiôlgą robòtã i żëczëc dalszich bëlnëch sukcesów na kaszëbsczi niwie – dziękowali właśnie młodzi z klubu Cassubia: Robert Groth, Dorota Miszewska i Paweł Bach składając kwiaty na ręce ustępującego prezesa.

O aktywności świadczy też fakt, że stale zwiększa się liczba członków. Wręczono kilka nowych legitymacji, która za każdym razem sprawiają dużą radość nowo przyjętym.

- Choć na co dzień nie mówię po kaszubsku to czuję się związana z Ziemią Kaszubską i nawiązywanie do jej pięknej kultury uważam za ważny czynnik, który mam nadzieję będzie wyróżniał mój sklep. Będę starała się propagować kulturę kaszubską wśród moich klientów, poprzez oferowanie artykułów nawiązujących do tradycji kaszubskiej, a członkostwo w Zrzeszeniu podkreśla moje pochodzenie – wyznała Alerksandra Bobkowska z Banina, która otrzymała legitymację wraz z mężem. Ponadto do grona ZKP wstąpili Katarzyna i Grzegorz Machalewscy z synem Dawidem, Agnieszka Reiter oraz Iwona i Maciej Arendtowie.

- Na te wszystkie działania składa się praca wielu członków oddziału. Zauważają to także inne, nadrzędne, instytucje. Niedawno rodzina Machalewskich z Banina otrzymała „Perłę dla życia” – nagrodę Powatu Kartuskiego, „Skrę Ormuzdową” w minionej kadencji dostał poeta Henryk Musa, zaś Srebrną Tabakierę Abrahama Eugeniusz Pryczkowski, który 23 listopada obchodzić będzie 30-lecie pracy artystycznej – mówiła prezes oddziału, którą ponownie jednomyślnie wybrano na to stanowisko.

- To jest wielki zaszczyt, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność i wyzwanie . Nasz oddział jest jednym z największych w całej organizacji. Liczy 270 członków. Pragnę wszystkim podziękować, który doprowadzili go do takiego rozmachu. Na ten sukces składa się praca wszystkich członków. Naszej organizacji będę chciała przewodzić w duchu kontynuacji - podkreślała prezes.

Zebranie wybrało też nowy zarząd. Tworzą go: Aneta Bielewicz, Marek Biłanicz, Ludwik Breza, Albin Bychowski, Jerzy Komkowski, Bogumiła Ropel, Beata Krreft, Eugeniusz Pryczkowski, Witold Szmidtke i Łukasz Klecha. Zebranie wybrało też 14 delegatów na Walny Zjazd Delegatów ZKP, które odbędzie się 30 listopada br.

Jan Dosz

Czytany 477 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 121 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl