Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kosmita | kòsmita (sł. Eugenisz Gołąbek)
poniedziałek, 25 listopad 2019 21:22

Gloria Artis dla Eugeniusza Pryczkowskiego

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Gloria Artis dla Eugeniusza Pryczkowskiego Gloria Artis dla Eugeniusza Pryczkowskiego

Dokładnie w listopadzie 1989 r. powstał debiutancki wiersz Eugeniusza Pryczkowskiego o tytule „Rodnô mòwa” opublikowany kilka miesięcy później w piśmie „Tatczëzna”. W związku z 30-leciem działalności twórczej odbył się w Żukowie uroczysty koncert oparty o utwory literackie jubilata.

Wybór zabytkowego Spichlerza na galę nie był przypadkowy. W maju został on oddany do użytku. Obecnie stanowi jeden z obiektów Ośrodka Kultyury i Sportu w Żukowie, który był współorganizatorem wydarzenia. Jest to okazały obiekt, który staje się chlubą Żukowa. Nawiązuje do bogatej historii miasta, zwłaszcza wspaniałych tradycji hafciarskich.

- Piękne macie miejsce kulturalne na mapie. Centrum Kultury Spichlerz - z pewnością wrócimy! – napisała po koncercie na swoim profilu piosenkarka Weronika Korthals, która zrobiła ogromne wrażenie swoim wystąpem podczas jubileuszowej gali. Wykonała dwa utwory ze swoją muzyką „Nôbarżi wiérny” i „Czemù tak”. Oba, jak i wszystkie inne wykonywane tego wieczoru (także recytowane wiersze), były autorstwa jubilata. Wśród solistek była także Weronika Ceynowa – córka twórcy oraz Iga Fierka – laureatka „Szasny na sukces” sprzed dziesięciu lat i Tomasz Dorniak. Z zespołów wystąpili utytułowani „Koleczkowianie” na czele z Tadeuszem Dargaczem – kompozytorrem kilkunastu piosenek do słów jubilata. Były także dziecięce grupy prowadzone przez współorganizatora uroczystości Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie: „Spiéwné kwiôtczi” i „Mùlczi”. Wiersze recytowali studenci Julia Wojewska i Janusz Pryczkowski.

Trzecim organizatorem było Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

- Gienek wprowadził mnie w arkana pisowni w naszym języku i spowodował, że zacząłem tworzyć piosenki. Wspólnie napisaliśmy ich ponad 30. Nasze spiéwë znalazły się na 22. płytach i w 5. książkach – wyjaśniał dyrektor muzeum, który na benefisie składał życzenia w imieniu swej instytucji, a także swoim, jako współautora (kompozytora) wielu utworów.

Życzenia złożyła także silna reprentacja Powiatu Kartuskiego. Byli to Mieczysław Woźniak – przewodniczący rady i wiceprzewodniczący Mirosław Szutenberg, wicestarosta Piotr Fikus oraz członek Zarządu Janina Kwiecień.

- Jesteśmy bardzo dumni, że możemy pogratulować takiej twórczości naszemu koledze z rady – podkreślił przewodniczący Rady Powiatu.

Życzenia złożyli też burmistrrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski wraz z przewodniczącym Witoldem Szmidtke i wiceprzewodniczącym Albinem Bychowskim. Wystąpiły też delegacje Oddziałów ZKP z partów środkowych na czele z prezesami Jerzym Kreftem i Józefem Belgrauem i północnych z Andrzejem Kassem i Zygmuntem Orłem, dyrektorka Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach Barbara Kąkol, dyrektorzy szkół z gminy Żukowo Mirosława Żołna i Aleksandra Uchman, przedstawiciel skautów kaszubskich Mateusz Klebba, redaktor portalu „Szwajcaria Kaszubska” Aleksander Kostuch, redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego” Mariusz Szmidka, przedsiębiorcy Anna i Maciej Czapiewscy oraz wieloletni współpracownik jubilata dr Artur Jabłoński. Wszystkie gratulacje rozpoczął senator RP Stanisław Lamczyk, który podzielił się radością z zaszczytnej rocznicy i dorobku. Ze szczególnym przesłaniem wystąpił członek Sejmiku Pomorskiego Kazimierz Klawiter.

- Otrzymaliśmy informację z Ministrerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, że Eugeniuszowi Pryczkowskiemu za jego wieloletnią działalność na niwie kulturalnej został przyznany Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego – ogłosił radny sejmiku i działacz kaszubski.

Galę znakomicie poprowadzili Weronika Bigus z Telewizji Gdańsk i Robert Groth z Radia Gdańsk. Udanie wprowadzili dużą dawkę humoru, co – wraz z pieknymi wykonaniami – sprawiło, że półtoragodzinny koncert minał błyskawicznie.

- Wszystko to złożyło się na przemiły efekt – uznał Zbigniew Byczkowski, który przyjechał aż z podlęborskich Łęczyc. Wraz z nim na widowni było ponad dwieście osób.

(jd)

fot. z jubileuszu 30 lat pracy artystycznej Eugeniusza Pryczkowskiego: Aleksander Kostuch

 

Czytany 498 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 listopad 2019 22:32

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Ostatnio dodane

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 222 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl