Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:bratek | maceszka (sł. Eugenisz Gołąbek)
niedziela, 12 lipiec 2020 21:45

Zakochanie w sonetach

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Płomiéń miłotë Płomiéń miłotë

Takiego tomiku wierszy jeszcze nie było w dziejach literatury kaszubskiej! Otóż ukazało się 51 sonetów na 51 lat Eugeniusza Pryczkowskiego pod tytułem „Płomiéń miłotë”. Po pierwsze jest to dosyć wyjątkowa i trudna forma poezji. Dość powiedzieć, że dotychczas ukazał się wiele lat temu tylko jeden tomik sonetów Stefana Bieszka. Po wtóre książka jest wydana niezwykle okazale. Jest w twardej oprawie, bogato i kolorowo ilustrowana.

Zgodnie z tytułem większość wierszy jest o tematyce miłosnej. Głównie odnoszą się do płci pięknej. Stąd w tomiku są sonety zarówno o poszukiwaniu wyśnionej miłości, o pierwszych doświadczeniach miłosnych, także o utrwalaniu miłości po wielu latach. Jest też miłość do Kaszubskiej Ziemi, do historii Kaszub, do wybitnych miejsc, a nawet wybitnych postaci, które zapisały się wielkimi zgłoskami w jej dziejach.

W pięknym posłowiu prof. Akademii Pomorskiej Adela Kuik-Kalinowska napisała o tym między innymi:

Poeta udawadnia raz jeszcze, że miłość jest najważniejszą siłą nie tylko w życiu jednego człowieka, lecz także uniwersalną zasadą kosmosu, sensem wszelkiego istnienia. Bez niej kwiaty nie rozkwitałyby, tak jak w wierszu Kwiôtk ògrodowi „snôżé” tëlpów i leliów całe / Parmienią piãknã, dziecko nie wrosłoby bez czułości matki i ojca, nie byłoby młodzieńczego uczucia do Mùlka: Ach, dzãka żes sprawił Amòrze bòżi,/Że do se tak mòcno mają sã dwòje;/Chòc dërch tak samò – wcyg corôz barżi! Zaś Ziemia kaszubska nie wydałaby piękna natury, gdyby sama nie była rodzicielką życia. Poeta czerpie siłę życiową z jej piękna, moc działania, którą potęguje świadomość i duma bycia Kaszubą, tak jak w sonecie Miłotë gòrnia wyznaje:Dze jezór reduńsczich sã cygnie krôjna, /Ptôszka spiéw niese bùczina i chòjna, /Na szpëcu górczi, w brzózkach ùtaconô,/ Stôrô chëcz stoji, përzinkã zmôrlonô. / W ji mùrach Pòmòrańców dzeje znóné, / Młodëch Kaszëbów môl to ùkòchóny. Wszystkie te oblicza Miłotë spaja miłość absolutna, wypływająca z aktu Stwórcy i umiłowania Maryjnego. W konsekwencji tego, podmiot, który obecny jest w poetyckim świecie, doświadczył i uwewnętrznił wszystkie formy miłości i w ostatecznym rozrachunku w jednym z sonetów Wiém, że jem powiada, że jest świadom swego spełnienia.

Wiersze można nabyć w księgarniach Czec w Gdyni oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku, a także bezpośrednio u wydawcy (ZKP w Baninie i MPiMKP w Wejherowie) oraz autora.

Eugeniusz Pryczkowski, urodził się 1 lipca 1969 r. w Wejherowie, wychował w Stążkach w parafii Sianowo. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej, doktorem historii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dziennikarzem, pedagogiem, wieloletnim redaktor programu „Rodnô Zemia” w Telewizji Gdańsk. Jest autorem ponad 30 książek autorskich i współautorskich oraz ok. 30 artykułów naukowych. Napisał blisko 200 tekstów piosenek, zrealizował ok. 20 filmów dokumentalnych. Wcześnej wydał dwa tomiki wierszy Na jimiã Bòsczéi Dzecynny czas oraz zbiór prozatorski Sól zemi. Jest autorem i współautorem kilku antologii literackich oraz śpiewników.Za działalność literacką, dziennikarską i społeczną otrzymał szereg nagród i wyróżnień. Jest m.in. laureatem Polcul Foundation, Medalu Stolema, Srebrnej Tabakiery Abrahama, Sucovii oraz Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest wiceprezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Kartuskiego.

Czytany 488 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 69 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl