Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:liczbowy | lëczbòwi (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 29 lipiec 2020 15:23

Jezioro Brodno Wielkie

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jezioro Brodno Wielkie położone jest w cichym, malowniczym regionie Kaszubskiego Parku Narodowego - między dwoma innymi jeziorami, i na kajakowym szlaku Kaszub (Kółko Raduńskie).

Zdecydowanie polecamy to miejsce tym, którzy w czasie wakacji cenią sobie spokój, kontakt z naturą i przepiękne widoki.

Jezioro Brodno Wielkie to wyjątkowo ciekawy, choć mało znany zakątek Pojezierza Kaszubskiego. Powierzchnia jeziora to 133,5 - 134,10 hektara, max głębokość dochodzi do 15,7 metrów, a średnia 6,6 m. Zwierciadło wody  na wysokości 160 m n.p.m - i co najważniejsze, wg badań z woda zalicza się tutaj do II klasy czystości. Przez akwen przebiega rzeka Radunia, która łączy ze sobą inne kaszubskie jeziora regionu tworząc w tym miejscu niezwykły szlak kajakowy

Dla kajakarzy: Tak - koniecznie. Jezioro Brodno Wielkie łączy się od południa z jeziorem Ostrzyckim (bardzo ciekawy kanał łączący oba jeziora + 1 mała przenoska), a dalej z j. Potulskim.
Od północy natomiast łączy się kolejno z jez wyprawa dla dobrze zaprawionych z wiosłem potrwa co najmniej dwa dni - nasza ekipa płynęła 3 dni, ale widoki były bajkowe!). 

Szczególnie ciekawy jest krajobraz otaczającej jezioro Szwajcarii Kaszubskiej - wysokie brzegi, góry wokół, przyroda na wyciągnięcie dłoni. Plus jedna zalesiona wyspa na jeziorze - warto opłynąć.

 

Minus: z wody nie wszędzie da się dobić do brzegu (przynajmniej tak twierdziła para młodych ludzi kąpiących się w j. Brodno Wielkie, którzy na widok naszego dobijającego do brzegu kajaka ostrzegli, że tu wyjść na brzeg nie można – bo to teren prywatny. Nie weszliśmy wyłącznie przez grzeczność – bo zgodnie z prawem z wody można przybić do brzegu wszędzie – linia brzegowa nie może być zagrodzona).

Dla pływających wpław: Niewiele plażyczek, ale jest miejsce do popływania w Złotej Górze (tutaj warto zaliczyć punkt widokowy, albo cyklicznie odbywające się wakacyjne imprezy - np. strongmenów czy koncerty nad wodą). Na miejscu rozległy pomost  i wygodne miejsce do zwodowania łódki lub kajaka. 


Dla rowerzystów: Wzdłuż zachodniej linii brzegowej biegnie tzw. Droga Kaszubska - tędy można jechać rowerem nawet na dłuższe wycieczki. Niestety przy samym brzegu jeziora nie da się zbyt daleko jechać rowerem – brzegi raczej niedostępne.


Dla wędkarzy
: Tak. Ryby: głównie krąp, okoń, spore liny i ukleja (więcej ciekawych ryb jest w okolicach j.Ostrzyckiego (łączny się z Brodnem Wielkim).  Jezioro dzierżawi Radbur : zakaz łowienia nocnego, łowić można wyłącznie od zmierzchu do świtu.

Zezwolenia można wykupić na miejscu lub online na stronie internetowej dzierżawcy ( zezwolenia.radbur.com.pl) , a dla leniwych: świeże ryby sprzedaje ichtiolog nadzorujący gospodarkę jeziorową (tel. 695-200-887). 


Dla żeglarzy: Tak, ale raczej dla mniejszych jednostek - kanałów między jeziorami Ostrzyckim i Brodnem Małym nie da się przepłynąć większą żaglówką. W Złotej Górze znajduje się porządnie przygotowane Centrum Sportów Wodnych i tu odbywają się cykliczne regaty (również te zaliczane do światowego rankingu ISAF, konkurs na najszybszy jacht sportowy napędzany wyłącznie wiatrem itd.). Ciekawostka: na tym jeziorze trenowała załoga Polskiej Kadry Narodowej, która walczyła o nominację do Igrzysk Olimpijskich (Londyn).

Dla obserwatorów przyrody:
 jak najbardziej - te rejony to gratka dla przyrodników!

Warto wspomnieć, że nad jeziorem organizowane są tzw. patrole ekologiczne, których misją jest sprzątanie brzegów i dbanie o punkty badawcze (współtwórcami pomysłu są uczniowie  gimnazjum w Kiełpinie – brawa od nas!)

Podsumowując: jezioro Brodno Wielkie na pewno jest jednym z tych, które w czasie urlopu na Kaszubach warto odwiedzić ( i popływać - sprawdziliśmy, polecamy!).

 

Czytany 1230 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 19 listopad 2020 12:21

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Pokoje "Dorota"
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 251 gości oraz 0 użytkowników.

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl