Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kremowy | krémòwi (sł. Eugenisz Gołąbek)
poniedziałek, 19 lipiec 2021 12:49

Powitanie Ks. Bpa Ryszarda Kasyny na odpuście w Sianowie, 18.07.2021 r.

Autor: 
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Powitanie Ks. Bpa Ryszarda Kasyny na odpuście w Sianowie Powitanie Ks. Bpa Ryszarda Kasyny na odpuście w Sianowie

Powitanie Ks. Bpa Ryszarda Kasyny na odpuście w Sianowie, 18.07.2021 r.

Czcigodny Księże Biskupie Ryszardzie!

Wielka jest siła sianowskiego sanktuarium. Wyjątkowe jest cudowne oblicze Królowej Kaszub, przed które co roku pielgrzymują dziesiątki tysięcy Jej orędowników. Wielu z nas tu obecnych – nie wyłączając mnie - pokonało pieszo 20, 30 i więcej kilometrów, by ukłonić się Sianowskiej Pani. Świadczy to wciąż jak najlepiej o zawierzeniu Kaszubów Maryi we wszystkich swych sprawach; w pracy czy odpoczynku, w stanie wolnym, życiu małżeńskim czy też w kapłaństwie. O to, by być kapłanem według serca Jezusa i serca Twojego zwracał się, w taki bezpośredni sposób do Matki, obecny Sługa Boży Bp Konstantyn Dominik. W tym roku wspominamy go w sposób szczególny, gdyż decyzją Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego jest on jego patronem. A mówię to niemal dokładnie 90 lat od chwili, gdy– jako biskup – był tu, w Sianowie. Dziś rownież jest z nami, w naszych sercach, ale także na obrazie przyniesionych na barkach przez sporą chwaszczyńsko-banińską grupę pielgrzymkową.

90 lat temu, w dniach 14 i 15 sierpnia 1931 roku, biskup Dominik wizytował tę parafię, przy dźwiękach orkiestry i śpiewie miejscowego chóru „Cecylia”. Gdy uczennica Helena Miotkówna, mówiąc wierszyk powitalny zapomniała na chwilę tekstu, biskup powiedział do niej: Gadôj dzéwczã do mie pò kaszëbskù, jak ce mëma naùczëła. Kò jô téż jem Kaszëba. Do òstatka béł òn skrómnym Kaszëbą, pasturza Pańsczi winnicë i biskùpã.

W dzysészich czasach relatiwizmù i corôz mòcniészégò pòdpòrządkòwaniô swòji mòralny pòstawë pòliticznym i medialnym mòcóm, jegò – biskùpa Dominika – prosba ò, cytëjã: pòkòrã i czëstą intencjã we wszëtczich czënach – brzmi jak nôpiãkniészô mòdlëtwa.

Tczëwôrtny Ksãże Biskùpie! Tu zebróny w tak wiôldżi lëczbie, przëszlë z czëstą intencją i w pòkòrze, prosëc ò błogòsławiéństwò we wszëtczich czënach. Prosbã tã wëpòwiôdóm w miono téż przédnika Kaszëbskò-Pòmòrsczégò Zrzeszeniô, Jana Wërowińsczégò – a téż jakò ùrodzony tu, syn ti swiónowsczi parafii. Chcã téż rzec wiôldżi Bóg zapłac Waszi Ekscelencji za wspólną mòdlëtwã na tim swiãtim môlu. Kò më doch wszëtcë tu zebróny trzimómë z Bògã i Królewą Kaszëb.

Czytany 910 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 lipiec 2021 12:54

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Pokoje gościnne
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 170 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl