Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:inteligentny | jinteligentny (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 01 grudzień 2021 11:10

Uroczystość urodzinowa Sługi Bożego Bpa K. Dominika

Autor: 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Uroczystość urodzinowa Sługi Bożego Bpa K. Dominika Uroczystość urodzinowa Sługi Bożego Bpa K. Dominika

W Swarzewie odbyła się piękna uroczystość z okazji 151 rocznicy urodzin Biskupa Konstantyna Dominika. Były sztandary Oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Władysławowa, Banina, Jastarni i Pucka.

Uroczystą cerermonię prowadził ks. bp Zbigniew Zieliński, który gorąco dziękował społeczności szkolnej za Swarzewa, której od 18 lat patronuje Sługa Boży bp. K. Dominik, za przygotowanie pięknego programu artystycznego. Wybrzmiały w nim m.in. wiersze o patronie pisane przez dzieci, w tym kilka w języku kaszubskim. Zaśpiewano także pieśni. Jedną z nich była „Rozsewac milotã”. Właśnie tym utworem uczniowie ze Swarzewa niedawno zdobyli Grand Prix w specjalnym konkursie na wykonanie tej pieśni. Wykonano także „Reno, czej mòrze sã bùdzy” ks. Bernarda Sychty.

- Wiele wrażeń i przeżyć pozostanie z nami na zawsze. Było to bardzo wzruszające przedstawienie – podkreśliła obecna na uroczystości prezes Oddziału ZKP w Baninie, Elżbieta Pryczkowska.

Mniej znane wydarzenia ze świątobliwego życia biskupa przybliżył zebranym Eugeniusz Pryczkowski. Wystąpił także zespół „Spiéwné kwiôtczi” z Banina, który wykonał utwór „Do kòscółka jidą dzôtczi”. Po mszy złożono kwiaty pod epitafium bpa Dominika, które znajduje się na frontowej ścianie swarzewskiej świątyni.

Czytany 764 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 375 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl