Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

sobota, 18 styczeń 2014 20:57

Kolędowanie w Czeczewie i Baninie

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Koncerty kolęd organizowane w Baninie na początku roku weszły już do tradycji działalności tego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. W tym roku zaproponowano wspólne kolędowanie Zespołowi Szkół w Czeczewie. W efekcie takiej współpracy odbyły się koncerty w obu tych miejscowościach.

Wystąpiły cztery grupy: Zespół młodzieżowy „Młodzëzna” i zespół dziecięcy „Spiéwné kwiôtczi” – oba z Banina, zespół folklorystyczny „Mùlczi" z Miszewa oraz uczniowie Zespołu Szkół w Czeczewie. Pierwsze trzy grupy działają pod egidą partu ZKP w Baninie przy wsparciu Urzędu Gminy w Żukowie. Grupy wykonały utwory: „Gdy śliczna Panna, „Zrodzony na sankù”, „Bòżiczk”, „Last Christmas”, „Pòjmë z gwiôzdą”, „Będą święta”, „W tę noc świętą”, „Żużkôj Jezëskù”, „Kòlãda ùbëtkù” i na zakończenie „Żegnôj swiat całi”.

- Kolęda jest szczególnym rodzajem pieśni, która bardzo zbliża ludzi. Jednocześnie wyraża życzenia, wdzięczność i radość. Tego właśnie pragniemy życzyć wszystkim mieszkańcom – mówił w Czeczewie wiceprezes ZKP w Baninie Eugeniusz Pryczkowski, który jest także wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Kartuskiego.

Radości nie kryli księża z Czeczewa i Banina.

- Bardzo serdecznie dziękuję organizatorom koncertu, zwłaszcza dyrektorowi Jerzemu Stachurskiemu – podkreślał ks. Józef Kuchta, czeczewski proboszcz. Także w Baninie wyrażano wdzięczność wobec zaangażowanych osób, zwłaszcza Romana Lasa i Lucyny Reiter-Szczygieł.

Pomysł organizowania koncertów kolęd zrodził się w Baninie pod koniec 2011 roku. Wówczas akcentowano, że ważnym powodem tego działania jest ciągle wzrastający repertuar pięknych kolęd kaszubskich oraz wielość zespołów z Banina i okolic, które je wykonują. Koncerty po raz kolejny potwierdziły taki stan. Szczególną radością jest występ „Spiéwnëch kwiôtków”. Trzeba podkreślić, że jest to już całkowicie nowa grupa złożona z małych dzieci, głównie klas II i III. To optymistycznie rokuje na przyszłe lata artystycznych działań.

(jd)

 

 

Czytany 3340 razy Ostatnio zmieniany sobota, 18 styczeń 2014 21:03

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 137 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl