Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

wtorek, 07 styczeń 2014 05:23

Nasi w Kanadzie

Autor: 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Członek Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie Sławomir Dudalski z Ancaster pod Hamilton w Ontario - Kanada, który jest liderem polonijnego zespołu „Ludowa Nuta”, znakomicie promuje kaszubszczyznę za wielką wodą.

W ostatnią niedzielę zespół wykonywał kolędy podczas mszy świętej w kościele Św. Stanisława Kostki w Hamilton. Wszyscy wystąpili w kaszubskich strojach. Między zabrzmiała też „kòzlô barina”, czyli dudy kaszubskie. Instrument ten został wykonany minionym roku w Polsce na specjalne zamówienie Dudalskiego. Wzorowany jest na dudach z Kaszub, które uwiecznione zostały na obrazie w 1835 roku, choć wiadomo, że jeszcze na początku XX wieku instrument ten był na Kaszubach używany. „Kòzlô barina” to oryginalna kaszubska dud.

„Ludowa nuta” intensywnie pracuje nad nagraniem pierwszej płyty, w stu procentach kaszubskiej. Znajdzie się na niej ponad dwadzieścia tradycyjnych utworów kaszubskich. Ich brzmienie będzie jednak wzbogacone amerykańskimi motywami muzycznymi. Płyta ma być promowana w drugiej połowie lipca br. na Kaszubach. Na ten czas zaplanowane jest tournée zespołu na Kaszubach. Artyści mają przywieźć także drugą kaszubską płytę z utworami współczesnymi.

18 lipca zespół ma wystąpić na odpuście w Sianowie, gdzie wykona kaszubskie pieśni maryjne. Na tej uroczystości ma być poświęcony nowy proporzec grupy, który w centralnym miejscu zdobi wizerunek Królowej Kaszub otoczony napisem „Matka Bòskô Swiónowskô Kaszëbskô Królewô”. Wykonawcami dzieła są Inga Mach z Bytowa oraz Gabriela Reca z Tuchomia. Już od poniedziałku 19 lipca „Ludowa nuta” będzie jednym z gości festiwalu Folkloru w Brusach. Po raz pierwszy w dziejach festiwalu będzie to zespół z repertuarem w pełni kaszubskim spoza granic naszego kraju – i to aż z Kanady! Grupa wystąpi także na Festiwalu Filmów Kaszubskich.

(ep)

 

Czytany 3736 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 07 styczeń 2014 05:29

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 122 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl