Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

poniedziałek, 08 czerwiec 2015 12:44

Ukłonili się patronowi 2015 roku w miejscu jego męczeńskiej śmierci

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Zgodnie z decyzją Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w bieżącym roku w szczególny sposób honorujemy postać ks. dra Leona Heyke, wybitnego poetę kaszubskiego, nauczyciela, jednego z liderów - obok Aleksandra Majkowskiego i Jana Karnowskiej - Towarzystwa Młodokaszubów. Heyke pisał o miłości, opiewał piękno Kaszub i heroizm Kaszubów zapisany w historii. Dla niego istniały tylko Kaszuby, które cieszyły jego oko i kultura kaszubska, którą wzbogacał swoją twórczością. Jest między innymi autorem tomiku wierszy „Kaszëbsczé spiéwë" i poematu epickiego „Dobrogost i Miłosława”. Często wystawiano jego dramaty „Augùst Szlôga” i „Katylina”.

 

Heyke był apolityczny. Według Niemców jednak należał do polskiej warstwy przywódczej i dlatego już 16 października 1939 roku został zamordowany w Lesie Szpęgawskim pod Starogardem Gdańskim.

W celu przybliżenia tej wielkiej postaci naszego regionu, Oddział ZKP w Baninie postanowił złożyć jej hołd w miejscu męczeńskiej śmierci. Pojechali tam zarówno dorośli członkowie partu, jak i dzieci. To one w imieniu całego oddziału złożyły wiązankę kwiatów na pomniku upamiętniającym siedem tysięcy ofiar nazizmu w Szpęgawsku. Odśpiewano także pieśń "Kaszëbskȏ Królewȏ" oraz odmówiono modlitwy w języku kaszubskim.

Twórczość Leona Heyke - poety urodzonego w Cierzni pod Kielnem, jest wciąż recytowana przez dzieci na konkursach "Rodny Mòwë". Także dorośli chętnie sięgają po miłosne teksty kapłana, który większość dojrzałego życia spędził w Kościerzynie. Tam od wielu już lat patronuje on szkole podstawowej nr 2. Między innymi z jej inicjatywy już niebawem będziemy mogli czytać kolejną publikację o ks. Heyke autorstwa kościerzanki Magdaleny Bobkowskiej oraz Józefa Belgraua z Borkowa pod Żukowem.

(ep)

ks. dr Leon Heyke

 

ks. dr Leon Heyke

ks. dr Leon Heyke

ks. dr Leon Heyke

 

Czytany 1226 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 czerwiec 2015 12:53

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 146 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl