Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

poniedziałek, 08 czerwiec 2015 12:49

Sukcesy "Mùlków" z Miszewa

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Zespół "Mùlczi" Zespół "Mùlczi"

Zespół "Mùlczi" (Mùlk w języku kaszubskim oznacza ukochaną osobę) z Miszewa działa już przez pięć lat. Próby odbywają się w Szkole Podstawowej im. Jana Trepczyka w Miszewie. Kierownikiem jest Elżbieta Pryczkowska, choreografem Jerzy Soliwoda, zaś instruktorami muzycznymi Marek Munch i Łukasz Skrodzki. Nad całością czuwa Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie, który powołał tę grupę i organizuje jej funkcjonowanie.

W swoim dorobku grupa ma już pierwsze i drugie miejsca na przeglądach zespołów folklorystycznych "Burczybas" w Wierzchucinie. W ostatnich dniach do tego dorobku "dorzuciła" kolejny sukces - II miejsce na Przeglądzie Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży, Kartuzy 2015.

- Podobał mnie się wasz występ. Bardzo ładnie pielęgnujecie tradycyjną muzykę kaszubską - podkreślił jeden z jurorów Franciszek Kwidziński, wieloletni kierownik zespołu "Kaszuby" z Kartuz.

Miesiące maj i czerwiec są czasem intensywnych działań grupy. Dzieci prezentowały się na dniach kaszubskich w szkołach w Grzybnie i Czeczewie. Niebawem wystąpią w szkołach w Miszewie i w Baninie. "Mùlczi" wzięły też udział w procesji Bożego Ciała w Baninie wzbogacając kulturowo religijne przeżycia. Najważniejszym jednak występem był piękny koncert przed bazyliką w Strzelnie na Kujawach w dniu 24 maja. Zespół pojechał tam, by zaprezentować się w miejscu, skąd przed ośmiu wiekami przybyły siostry zakonne norbertanki do Żukowa. Dzieci najpierw wykonały dwie kaszubskie pieśni kościelne podczas uroczystej mszy, a po niej zaprezentowały się na dziedzińcu przed setkami mieszkańców miasta.

- To było niezapomniane przeżycie - wzdychały dumnie po występie.

Występ w wykonaniu małych dzieci ukazał kulturę naszego regionu w innej części kraju w najbardziej szlachetnym wymiarze. Wskazał też na wspólne elementy odległej historii Kaszub i Kujaw.

Trzeba podkreślić, że wyjazdy "Mùlków" są już pewną tradycją. W ubiegłym roku równie udanie dzieci prezentowały się przed publicznością kurpiowską. Natomiast przed dwoma laty koncertowały w Kowalewie Pomorskim i Toruniu. Wyjazdy te są możliwe dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Kartuzach, natomiast prowadzenie zespołu wspierane jest przez Urząd Gminy w Żukowie i restaurację "Mùlk" z Miszewka.

(ep)

 

Zespół Mùlczi

Zespół Mùlczi

Zespół Mùlczi

Zespół Mùlczi

Czytany 1210 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Muzeum Hymnu Narodowego
( / Place zabaw)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 125 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl