Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

niedziela, 21 czerwiec 2015 16:58

Kaszubi ofiarowują replikę MB Sianowskiej do Kaszubów w Kanadzie

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Matka Boska Sianowska Matka Boska Sianowska

 

W 2004 r. powstała replika figury Matki Boskiej Sianowskiej, która przez kilka lat stała w narożniku jednej z bocznych kapliczek kościoła MB Częstochowskiej w Wilnie na Ontaryjskich Kaszubach. Po obchodach 150-lecia emigracji Kaszubów do Kanady znaleziono dla Niej nieco lepsze miejsce, które otoczone jest szczególną czcią miejscowych Kaszubów, jak i gości z rodzinnego kraju.

Replika nie jest zbyt udanym dziełem. Artysta Paweł Dumka z Nowej Szkocji w USA wówczas nie dysponował odpowiednimi fotografiami. Stąd zrodziła się myśl, by społeczność kaszubska ufundowała nową - dobrej jakości - replikę. Natomiast obecna figura ma trafić do Parku Dziedzictwa w Wilnie (centrum wsi), gdzie stanie w odpowiednio przygotowanej kapliczce.

Rzeźba jest już gotowa. Wykonał ją najlepszy artysta - specjalista w tym zakresie, Czesław Birr z Mściszewic. Figura ma pojechać do Kanady wraz z grupą Kaszubów kanadyjskich, którzy przebywają na Kaszubach od 23 czerwca do 6 lipca br. Będzie to dar społeczności kaszubskiej dla Kaszubów w Kanadzie.

Koszt repliki to 2500 zł. Zwracamy się do Zarządu Głównego ZKP, oddziałów ZKP oraz przedsiębiorców kaszubskich (zwłaszcza silnie związanych z kultem Królowej Kaszub i Kaszubami Kanadyjskimi) o pomoc w sfinansowaniu rzeźby. Jeśli zaistnieje wola pomocy w tym dziele to prosimy o bezpośredni kontakt z Eugeniuszem Pryczkowskim, tel. 601691652.

David Shulist

Eugeniusz Pryczkowski

ps.5 lëpińca na msze w Swiónowie chceme uroczesto przekôzac ta replika dlô Kaszebów w Kanadze

Czytany 2187 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 21 czerwiec 2015 19:23

1 komentarz

  • Link do komentarza Wanda czwartek, 25 czerwiec 2015 21:50 napisane przez Wanda

    Dziś odnalazłam Waszą, tę stronę. Bardzo mi się podoba, wiele się z niej dowiedziałam. Gratuluję!!! Wanda Lew-Kiedrowska

    Raportuj

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 132 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl