Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

poniedziałek, 06 lipiec 2015 11:42

Kult Królowej Kaszub coraz mocniejszy w Kanadzie

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Kult Królowej Kaszub coraz mocniejszy w Kanadzie Kult Królowej Kaszub coraz mocniejszy w Kanadzie

Sianowskie sanktuarium Królowej Kaszub znów było miejscem bardzo podniosłej uroczystości. Przekazano w nim Kaszubom Kanadyjskim replikę cudownej figury wyrzeźbionej przez Czesława Birra. Dar od całej społeczności kaszubskiej wręczyli na ręce ich lidera Davida Shulista: kustosz sanktuarium ks. Eugeniusz Grzędzicki, Danuta Kobiela - prezes ZKP w Sianowie, Artur Jabłoński, dwoje dzieci z kaszubskich kolonii odbywających się w Starej Hucie oraz inicjator przedsięwzięcia Eugeniusz Pryczkowski.

- Ta myśl narodziła się podczas pobytów u Kaszubów Kanadyjskich, dla których centralnym kościołem jest maryjna świątynia w ontaryjskim Wilnie - wyjaśnia Eugeniusz Pryczkowski.

Od 2004 r. jest tam replika figury Matki Boskiej Sianowskiej, która przez kilka lat stała w narożniku jednej z bocznych kapliczek kościoła. Po obchodach 150-lecia emigracji Kaszubów do Kanady znaleziono dla Niej nieco lepsze miejsce, które otoczone jest szczególną czcią miejscowych Kaszubów, jak i gości z rodzinnego kraju. Replika nie jest zbyt udanym dziełem. Stąd zrodziła się myśl, by społeczność kaszubska ufundowała nową. Natomiast obecna figura ma trafić do Parku Dziedzictwa w Wilnie (centrum wsi), gdzie stanie w odpowiednio przygotowanej kapliczce.

Bracia zza wielkiej wody nie kryli wzruszenia po otrzymaniu tak cennego daru. Dla niemal wszystkich była to pierwsza wizyta w ojczyźnie ojców. Wielu z nich też nigdy nie słyszało, że ich Królowa jest właśnie w niewielkim Sianowie.

- Jesz piãtnȏsce lat temù jȏ téż nie wiedzȏł, ze tu je nasza Królewȏ. Terȏ më wiémë, i terȏ ù nas kùlt Matinczi ze Swiónowa je baro mòcny - podkreślał David Shulist, po czym przekazał na ręce kustosza dar od Kaszubów w Kanadzie. Był nim obraz przedstawiający trzy kościoły na Kaszubach ontaryjskich, a pomiędzy nimi umieszczono wizerunek Królowej Kaszub, która łączy wszystkich tamtejszych potomków kaszubskich emigrantów. Obraz ten - jak uznał ks. E. Grzędzicki - zawiśnie na jednej ze ścian sianowskiej świątyni.

Uczestnikami tego wzniosłego wydarzenia były delegacje trzech zaprzyjaźnionych powiatów kartuskiego, tatrzańskiego i łowickiego na czele ze starostami Janiną Kwiecień i Krzysztofem Figatem z Łowicza, a także przewodniczącymi rad powiatowych w Kartuzach i Zakopanem. Wiceprzewodniczący z Zakopanego Mateusz Nędza-Kubiniec odczytał lekcję w gwarze góralskiej, natomiast druga była - podobnie jak i psalm - w języku kaszubskim. Z kolei organista Mateusz Białk przepięknie odśpiewał pieśni w języku kaszubskim: "Kaszëbskȏ Królewȏ", "Błogòsław młodim" i "Swiãti Janie Pawle".

Replika cudownej figury pozostanie na Kaszubach do wielkiego odpustu kaszubskiego, 19 lipca. Wówczas zostanie poświęcona przez biskupa diecezjalnego, Ryszarda Kasynę. (jd)

Czytany 1356 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 lipiec 2015 11:48

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Kaszubski Dworek
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 134 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl