Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

poniedziałek, 20 lipiec 2015 22:23

O Grassie na filmowym ekranie

Autor: 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
O Grassie na filmowym ekranie O Grassie na filmowym ekranie O Grassie na filmowym ekranie

Trzecie spotkanie filmowe w ramach V Festiwalu Filmów Kaszubskich poświęcone było pamięci laureata Nagrody Nobla Guntera Grassa, autora słynnej powieści "Blaszany bębenek". To w niej właśnie zawarł najwięcej wątków kaszubskich. Przede wszystkim pojawiły się w niej słynne słowa, że Kaszubi zawsze byli za mało niemieccy dla Niemców oraz za mało polscy dla Polaków, dlatego zawsze dostawali po głowie. Podczas spotkania pokazano dziesięciominutowy fragment słynnej ekranizacji z udziałem m.in. Daniela Olbrychskiego. Sekwencja ta skończyła się słowami o przyszłości naznaczonej przyjaźnią między Kaszubami, Niemcami i Polakami.

Dzieło Grassa przetłumaczono na ponad 40 języków świata. Dzięki temu o Kaszubach dowiadują się miliony ludzi na ziemi. Co ciekawe, zwłaszcza dla okolic, w których odbywa się festiwal filmów, na kartach książek wymieniane są kaszubskie nazwy miejscowości, jak: Bysewo, Matarnia, Rębiechowo, Żukowo, Kartuzy i inne.

- To jest głównie teren działania naszego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - podkreślał jeden z liderów partu w Baninie Eugeniusz Pryczkowski. - Dlatego mieliśmy duży zaszczyt podziękować Grassowi za to w 2013 roku podczas pamiętnego z nim spotkania w Firodze.

Na ekranie w tym czasie przypomniano fotki z tej wizyty. Zaprezentowano także  zdjęcia z projekcji "Blaszanego bębenka", która odbyła się przed czterema laty w Małkowie. Obecni na niej byli kaszubscy kuzyni Grassa Irmgarda Hutyra i Zygmunt Krauze. Oni byli też bohaterami filmu dokumentalnego "Witamy w domu herr Grass" zrealizowanego w 2000 roku przez red. TVG Bożenę Olechnowicz.

- Towarzyszyliśmy wizycie Grassa w Gdańsku rok po otrzymaniu Nagrody Nobla w 2000 roku. Noblista był bardzo swobodny i przyjazny nam. Szczególnie sympatyczne są jego rozmowy z kaszubskimi krewnymi. on zresztą sam wyraźnie podkreślał, że czuje się przede wszystkim Kaszubą - wyjaśniała autorka filmu obecna na spotkaniu.

Bardzo miłe były spontaniczne wypowiedzi uczestników, szczególnie pana, który od wielu lat mieszka w Niemczech, a pochodzi właśnie z Firogi. Podzielił się z zebranymi kilkoma refleksjami i historyjkami na temat krewnych Grassa, których doskonale znał z dawnych lat.

Podczas spotkania przekazano także legitymacje członkowskie ZKP Bogdanowi Kleszczewskiego i Augustynowi Wierczyńskiemu. Muzyką czas umilali Tadeusz Muszka i Andrzej Olszewski. Natomiast specjały kaszubskiej kuchni przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Miszewa.

(EP)

Czytany 1400 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 lipiec 2015 22:28

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 132 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl