Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

wtorek, 01 grudzień 2015 00:00

O prasie na Kaszubach w Bydgoszczy

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)
O prasie na Kaszubach w Bydgoszczy O prasie na Kaszubach w Bydgoszczy

O prasie na Kaszubach mówiono na ogólnopolskiej konferencji naukowej "Z dziejów książki i prasy", która odbyła się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zorganizowała ją Katedra Informacji Naukowej i Bibliologii UKW.

Wśród trzydziestu referatów wygłoszonych przez naukowców z całego kraju znalazły się także silne akcenty kaszubskie dotyczącej prasy w naszym regionie. Ujęto je w referacie zatytułowanym "Obecność języka  kaszubskiego w prasie regionalnej po 1989 roku na przykładzie wybranych pism Pomorza", a wygłoszonym przez Eugeniusza Pryczkowskiego. Najwięcej uwagi poświęcono w nim "Pomeranii", która od ponad pół wieku kształtuje świadomość regionalną i etniczną mieszkańców Pomorza. Wskazano też na interesujące zjawiska dotyczące prasie na poziomie gminnym. Po 1990 nastąpiła eksplozja pism o zasięgu gminnym, takich jak: Stãżëckô Briza" w Stężycy, "Lëpùskô Skra" w Lipuszu, "Wërwas" w Kartuzach, "Vzénijk" w gminie Linia, "Tatkòwizna" w Luzinie, "Nadmorskie widnokręgi" we Władysławowie, "Jastarnickô Klëka" w Jastarni, "Wójtowô Klëka" w Somoninie. Dziś mało kto o nich pamięta. Już po tytułach łatwo zauważyć ówczesne podkreślanie tożsamości kaszubskiej. Do dziś przetrwały tylko "Wiadomości Sierakowickie",."Lesôk" w gminie Szemud i "Nasza Gmina" w gminie Wejherowo. Wszystkie są świetnymi przykładami udziału w kształtowaniu podmiotowości samorządu i aktywności gminnych grup społecznych. Całość - w której także niemało poświęcono tytułom o zasięgu powiatowym i regionalnym - zostanie opublikowana w materiałach pokonferencyjnych.

O prasie na Kaszubach w Bydgoszczy

Były jeszcze inne akcenty kaszubskie. Jeden z referatów dotyczący prasy wydawanej przez III zakon franciszkański wygłosił mieszkaniec Sierakowic, dr Mirosław Kuczkowski. Ponadto w kuluarowych rozmowach kwestie związane z regionalizmem kaszubskim były często i chętnie poruszane. (jd)

 

O prasie na Kaszubach w Bydgoszczy

Czytany 1187 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 01 grudzień 2015 11:15

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Pokoje gościnne
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 137 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl