Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kruszonka | kruszónka, sztrojsel (sł. Eugenisz Gołąbek)
piątek, 20 lipiec 2012 10:49

Pozostałości po II Wojnie Światowej na Kaszubach. Wyrzutnia rakiet V-2 czy Radary?

Autor:  Daniel Zdrojewski
Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Pozostałości niemieckiego radaru niedaleko Wieżycy. fot.Daniel ZdrojewskiNa Kaszubach wciąż można natknąć się na pamiątki ostatniej wojny i to niekiedy zupełnie przypadkowo. Mało kto wie, że niedaleko Wieżycy znajdują się pozostałości niemieckiego radaru. Do niedawna spekulowano, że w tym miejscu miała powstać wyrzutnia rakiet V-2. Teraz wiadomo, że to mało prawdopodobna teoria.

 

Na ilustracji numer 1 widać pozostałości niemieckiego radaru niedaleko Wieżycy. fot.Daniel Zdrojewski

Zwykły spacer po Kaszubach pozwala niekiedy odkryć niecodzienne pamiątki ostatniej wojny. Niedaleko trasy Gdańsk-Kościerzyna, niedaleko Wieżycy znajdują się fundamenty, które do niedawna uważano za pozostałości budowanej w tym miejscu przez nazistów wyrzutni rakiet V-2 (pisał o tym swego czasu nawet Wieczór Wybrzeża). Bliższa analiza pozwala stwierdzić, że są to podstawy stacji radarowej.

Bernhard

To, co można zobaczyć na zdjęciach to pozostałości ciężkiej radiolatarni Telefunken FuSAn 724/725 „Bernhard”, który miał oznaczenie kodowe Be-15. W Europie wybudowano ich tylko 16.

Teraz na betonowej podstawie stoi wieża telefonii komórkowej.

Teraz na betonowej podstawie stoi wieża telefonii komórkowej. fot.Daniel Zdrojewski

Radiolatarnie te były bardzo wyrafinowaną odmianą radiolatarni z obrotową wiązką nadawczą. Nazwa Bernhard była kryptonimem radiolatarni, a pokładowy zestaw odbiorczy nazywano Bernhardine.

fot.nadesłane

Niektórzy do tej pory twierdzą, że Niemcy chcieli niedaleko Wieżycy wybudować wyrzutnię V-2. fot.nadesłane

Radiolatarnie tego typu były używane przez Luftwaffe do końca II wojny światowej – w 1944 roku pracowało ich siedem. Pracowały na częstotliwościach od 30 do 33.5 MHz, typowym dla niemieckich radiolatarni podejścia do lądowania Lorenz. Miały one dwa zespoły anten, jedną górną i dwie dolne, emitujące wspólnie dwie wiązki fal radiowych.

Tak wyglądała radiolatarnia Bernhard

radiolatarnia Bernhard

Wymiary radiolatarni.

Wymiary radiolatarni.

radiolatarnia Bernhard

Cała radiolatarnia była obracana dwa razy na minutę. Na pokładzie samolotu był zainstalowany specjalny podwójny odbiornik FuG 120a i dalekopis Hellschreiber (od nazwiska konstruktora, dr. Rudolfa Hella). W tym systemie drukowania „faksowego” wzór na papierowej taśmie był układany z poprzecznych pasków, odpowiadających radiowym „kreskom” różnej długości.

Würzburg Riese

Z kolei w Dolinie Jadwigi (wieś za Gowidlinem) w szczerym polu można zobaczyć betonową podstawę będącą pozostałością innego niemieckiego radaru.

fot.Daniel Zdrojewski. Pozostałości radaru w Dolinie Jadwigi.

Pozostałości radaru w Dolinie Jadwigi. fot.Daniel Zdrojewski

Był to radar, który służył do śledzenia i naprowadzania myśliwców. Zasięg ok. 35 km dla bombowca na dużej wysokości, pomiar wszystkich trzech współrzędnych, (czyli wysokości także), bardzo dobra dokładność – stąd wykorzystywany do kierowania ogniem baterii plot. I reflektorami.

fot.Daniel Zdrojewski

Pozostałości radaru w Dolinie Jadwigi. fot.Daniel Zdrojewski

Początkowo podatny na „oślepienie” paskami folii, z tego względu modyfikowany na kilka sprytnych sposobów, które potencjalnie umożliwiały odporność na paski folii, ale wymagały dobrze wyszkolonej obsługi. Urządzenie bardzo udane, które wyprzedziło swą epokę.

 

Daniel Zdrojewski

Tak wyglądał radar typu Würzburg Riese. fot.nadesłane

Tak wyglądał radar typu Würzburg Riese. fot.nadesłane

Tak wyglądał radar typu Würzburg Riese. fot.nadesłane

 fot.nadesłane

Czytany 11411 razy Ostatnio zmieniany sobota, 10 listopad 2012 01:21

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl