Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:dotychczas | dotëchczôs (sł. Eugenisz Gołąbek)
piątek, 05 październik 2018 00:00

Zaproszenie na promocję książki "Banino, Miszewo, Pępowo, Rębiechowo. Dzieje dramatyczne i piękne."

Autor:  nadesłane
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Książka dra Eugeniusza Pryczkowskiego, poza wszystkimi jej walorami  merytorycznymi, bogatą dokumentacją źródłową (zwraca uwagę zwłaszcza  obfitość danych, zebranych w formie ustnej od świadków/informatorów) i ciekawą narracją, jest - bardzo pięknym i oryginalnym - wkładem Autora  do skarbca kultury pomorskiej i kaszubskiej. Monografia ta stanowi  jednocześnie - a rzecz ukazuje się w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości - świadectwo prawdziwego patriotyzmu. Miłość Tatczëznë zaczyna się bowiem od tego, co „swojskie”, „tutejsze”, „nasze”; tak  bliskie, że niemal niezauważalne. Dopiero, gdy cenimy własne dzieje  rodowe, wiejskie, lokalne, zdolni jesteśmy miłować Polskę i szanować  inne narody. Mieszkańcom Banina i gminy Żukowo w postaci tej książki dana więc została okazja do odkrywania własnych dziejów i budowania w oparciu o nie duchowej i kulturowej tożsamości.

Z recenzji wydawniczej ks. prof. dra hab. Jana Perszona

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

 

Dr Eugeniusz Pryczkowski od lat zajmuje się badaniem dziejów Kaszub, jest autorem licznych publikacji na ten temat, wobec czego książka o dziejach Banina wpisuje się w krąg jego zainteresowań badawczych. Autor nie ukrywa swojego emocjonalnego związku z opisywanym miejscem, wykazuje się świetną znajomością lokalnej społeczności, z której pochodzi i z którą jest zżyty. Ułatwia mu to kontakt ze świadkami niedawnej historii, których wspomnienia stanowią ważne źródło wiedzy. Takie podejście do historii, szczególnie tej niedawnej, wpisuje się w popularny ostatnio nurt przedstawiania dziejów poprzez pryzmat wspomnień uczestników wydarzeń lub ich bezpośrednich potomków [...]. Należy mieć nadzieję, że Autor zechce kontynuować swoje badania, szczególnie te dotyczące kaszubskiej historii XX wieku, albowiem Kaszubi zasługują na to, aby ich dzieje badać, przybliżać i popularyzować.

Z recenzji wydawniczej prof. nadzw. dra hab. Karola Polejowskiego

Ateneum - Szkoła Wyższa w Gdańsku

 

Eugeniusz Pryczkowski urodził się 7.07.1969 r. w Wejherowie. Pochodzi ze wsi Stążki w dawnej gminie Sianowo. Szkołę Podstawową ukończył w Łebieńskiej Hucie (gmina Szemud). Liceum Ogólnokształcące w Kartuzach w 1988 r. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej (1994) i Podyplomowych Studiów Pedagogicznych. Doktoryzował się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w zakresie historii. Na studiach związał się z klubem „Pomorania”, któremu przez rok prezesował. W roku 1990, wraz z sześcioma studentami, był współzałożycielem pisma „Tatczëzna”, którego w końcowym okresie (rok 1991) był redaktorem naczelnym. Pismo to wywarło duży wpływ na rozwój współczesnego regionalizmu kaszubskiego.

Od początku istnienia telewizyjnego magazynu „Rodnô Zemia” (1990) był lektorem lekcji języka kaszubskiego. W 1995 r. został redaktorem magazynu, od końca 1998 r. prowadził go samodzielnie przy współpracy z żoną Elżbietą aż do 2010 r. Odbył specjalistyczne szkolenia w zakresie dziennikarstwa. Realizował też telewizyjne programy: „Spiéwné ùczbë”, „Skarbë Kaszëb” oraz ”Gôdómë pò kaszëbskù”. Jest autorem kilku filmów dokumentalnych emitowanych w Telewizji Polskiej.

Czytany 742 razy Ostatnio zmieniany piątek, 23 listopad 2018 16:43

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Footgolf Przywidz
( / Place zabaw)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 139 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl