Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:muzułmański | mùzułmańsczi (sł. Eugenisz Gołąbek)
niedziela, 04 październik 2020 11:10

Dwór Sikorskich i Wybickich w Sikorzynie

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Położona wśród pól pomiędzy Gołubiem i Szymbarkiem wieś Sikorzyno należała w XIII w. do Ziemi Pirsna, której ośrodek znajdował nieopodal Gołubia w grodzie Pirsna, a potem w Kościerzynie.

Z Sikorzyna wywodzi się pomorski ród Sikorskich, pieczętujący się herbem Cietrzew. Byli oni właścicielami wsi co najmniej od XVI w. W 1609 r. poprzez ślub z jedną z Sikorskich majątek przeszedł w ręce Wybickich herbu Rogala. To tu przyszło na świat starsze rodzeństwo Józefa Wybickiego, autora słów polskiego hymnu narodowego – on sam urodził się już w Będominie nieopodal Kościerzyny. W 1834 r. majątek przejęli pruscy właściciele. Wybudowali oni nowe skrzydło dworu oraz gorzelnię parową. Parcelacja majątku w 1935 r. stała się początkiem powolnej degradacji posiadłości. Po II wojnie światowej w dworku mieściły się m.in. szkoła i sklep. Zniszczony dwór wraz z parkiem w 1992 r. został sprzedany Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu, a w 1998 r. – już w katastrofalnym stanie – nabył go konserwator zabytków Leszek Zakrzewski. Zdołał nie tylko odnowić zabytkowy budynek, ale też uratować niezrabowane dotąd elementy wyposażenia i zapełnić wnętrza autentycznymi meblami i sprzętami z okresu XVII–XIX w. Dziś dworek znów tętni życiem, a właściciel na stałe mieszkający w Gdańsku często tu przyjeżdża i gości odwiedzających. Mieści się tu muzeum, po którym oprowadzają przewodniczki w strojach stylizowanych na ubiory z minionych epok. Po zwiedzaniu muzeum w dworskiej herbaciarni można posmakować różnych herbat oraz kawy z szarlotką. Spacerując wśród alejek parkowych, warto sprawdzić swój zmysł orientacji w roślinnym labiryncie, który nawiązuje do XVIII-wiecznej mody na zielone błędniki przy pałacach i dworach.

Czytany 1093 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Stadnina Kolano
( / Place zabaw)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 207 gości oraz 0 użytkowników.

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl