Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:ludzki | lëdzczi, człowieczi (sł. Eugenisz Gołąbek)
poniedziałek, 28 czerwiec 2021 13:15

Działania Środkowych Oddziałów ZKP - Bp K. Dominik ma być upamiętniony w Sianowie

Autor: 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Działania Środkowych Oddziałów ZKP Działania Środkowych Oddziałów ZKP

Chwilą ciszy rozpoczęło się posiedzenie Rady Oddziałów Środkowych w restauracji „Gryf” w Żukowie. W ten sposób oddano hołd zmarłemu 10 lutego 2021 r. Hubertowi Hoppe z Kartuz, wieloletniemu liderowi Rady Oddziałów Środkowych Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a także byłemu prezesowi w Kartuzach. Rada pobudza aktywność partów ze środkowych Kaszub, zwłaszcza ku inicjatywom wykraczającym poza możliwości jednego oddziału. Ze smutkiem stwierdzono, że działania części partów praktycznie ustały, inne zaś udanie rozkręcają działalność.

 

 

Na spotkaniu przedstawiono aktywność Rady w trudnym okresie pandemii. Widoczna była ona głównie w przestrzeni wirtualnej. W taki sposób zrealizowano Kaszubską Drogę Krzyżową, młodzi przygotowali oratorium „Kaszëbsczi Biskùp swiãti” poświęcone patronowi bieżącego roku. Odbyły się zdalne spotkania gwiazdkowe i wielkanocne. W czerwcu, w realnej formie, zrealizowano film dokumentalny „Życie w opinii świętości, ks. bp Konstantyn Dominik”. Jego premiera była na tego samego dnia inauguracji festiwalu filmów, zaś premiera w TVP będzie 4 lipca.

Podsumowano także działania związane z kaszubskim odpustem w sanktuarium Królowej Kaszub. Ustalono, że na najbliższym odpuście lekcje czytać będą Krzysztof Patok, młody Kaszuba mieszkający od dzieciństwa w Niemczech, miłośnik języka i historii Kaszub, nauczyciel i doktorant oraz Elżbieta Kowalewska z Kartuz. Modlitwy wiernych zaś przygotują członkowie oddziałów w Somoninie, Żukowie i Kolbudach, natomiast psalm - w Sianowie.

Do zadań Rady należy także procesja z darami ofiarnymi. Tradycyjnie będą to m.in. bochen chleba, ryby, kwiaty, owoce, miód. Przedstawiciele partów przyjęli też propozycję jednego wspólnego daru. Będzie to tablica upamiętniająca ks. bpa K. Dominika o proponowanej treści: Pamiãcë Ks. Biskùpa Kònstantina Dominika (1870-1942) Kaszëbie òddónémù Mariji i lëdzóm, chtëren żił w òpinii swiãtoscë.

Podczas spotkania omówiono też dzialalność bieżącą, zwłaszcza kolejne seanse XI Festiwalu Filmów Kaszubskich (24.06, 1.07 i 8.07), II Kôrbã Kaszëbską poświeconą nauczaniu języka kaszubskiego w szkołach. To spotkanie będzie w nowo otwartej szkole w Tuchomiu o godz. 16.30 w dniu 1 lipca, bezpośrednio przed trzecim seansem filmowym. Na ostatnim spotkaniu filmowym w restauracji „Mùlk” wręczony zostanie „Filmòwi Grif”.

 

(ep)

 

Czytany 729 razy Ostatnio zmieniany piątek, 02 lipiec 2021 11:58

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Jejmościna & Spa
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 155 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl