Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:krępować | krãpòwac (sł. Eugenisz Gołąbek)
poniedziałek, 05 lipiec 2021 15:23

O miłości do ludzi i ziemi

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(6 głosów)
Festiwal Filmów Kaszubskich Festiwal Filmów Kaszubskich

Choć tematyka filmów zaplanowana na drugi seans Festiwalu Filmów Kaszubskich związana była z obrzędami sobótkowymi, to jednak pewną część spotkania zdominowała tematyka rybacka. A to z tego powodu, że kilka dni później odbywała się tradycyjna pielgrzymka na łodziach na odpust świętych Piotra i Pawła do Pucka. Mówiono o tym wydarzeniu w kontekście nowego wielkiego projektu filmowego, według którego ma powstać kilkanaście filmów dokumentalnych o Kaszubach. Pierwszy opisuje właśnie pielgrzymkę, stąd zaprezentowano koszulkę z napisem „Jem jô rëbôk”, w której występować ma prowadzący. Została wykonana specjalnie przez artystkę Angelikę Szulfer, która przybyła na filmowy seans.

Z wielkim zainteresowaniem młoda malarka obejrzała także film „Kaszubi w Kanadzie”. Powstał w 2008 r. po pamiętnej wizycie grupy kaszubskiej na obchodach 150. Rocznicy ich obecności za wielką wodą. Film prezentuje dawną i współczesną żywotność kultury i języka kaszubskiego w tej ontaryjskiej części Kanady.

- Oglądałam już go kiedyś na kursie kaszubskiego. Ale teraz obejrzałam go ponownie z ogromną ciekawością. Jestem zafascynowana tym tematem – mówiła dyrektor SP im. Remusa w Glinczu, Aleksandra Uchman, która z wykształcenia jest anglistką. – Pochodzę z Bydgoszczy. Z Kaszubami jednak związałam swe życie i im pragnę się poświęcać, zgłebiając jednocześnie tę piękną kulturę - dodała trzymając w ręku nową legitymację członkowską ZKP Banino.

Otrzymała ją właśnie tuż przed pokazem. Legimację odebrała także Krystyna Jereczek, jej córka Beatra Petryńska-Jereczek, Ryszard Brzeski i najmłodsza z tego grona Aleksandra Kalkowska.

- Kocham Kaszuby i kaszubszczyznę – podkreśla Ola, która pięknie mówi w rodzimym języku. Wiosną wzięła udział w nagraniu oratorium o biskupie Konstantynie Dominiku. Można je oglądać na youtubie. Krótki fragment także zaprezentowano na spotkaniu. Natomiast w pełni pokazano obrzędy związane z dniem św. Jana, w którym to dokładnie, czyli 24 czerwca, odbywało się filmowe spotkanie. Do tego celu posłużyły dwa nowe obrazy „Noc świętojańska na Kaszubach” zrealizowana z udziałem działacza kaszubskiego Andrzeja Buslera w Sławutowie oraz najnowszy film Piotra Zatonia „Swiãtojanczi” wykonany na zlecenie Gminnego Ośrodka Kultury w Sierakowicach. W filmie pięknie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice”. Oprócz tradycyjnych sobótek i ścinania kani, przedstawiono w nim też dawne zwyczaje matrymonialne, co wywołało bardzo miłą i ożywioną dyskusję. Swoimi wspomnieniami podzielił się między innymi burmistrz gminy Żukowo, Wojciech Kankowski.

(jd)

Czytany 1172 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 139 gości oraz 0 użytkowników.

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl