Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:mlekodajny | mlékòdajny (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 27 październik 2021 18:58

Konkursowy sukces wyrazem kultu Sługi Bożego Ks. Bpa Konstantyna Dominika

Autor: 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Konkursowy sukces wyrazem kultu Sługi Bożego Ks. Bpa Konstantyna Dominika Konkursowy sukces wyrazem kultu Sługi Bożego Ks. Bpa Konstantyna Dominika

Wielkim sukcesem zakończył się Wojewódzki Konkurs na najpiękniejszą pieśń o Biskupie Konstantynie Dominiku, który ogłoszony został przez Radę Naczelną Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego patronem roku 2021. Uczestnicy konkursu musieli przygotować nagranie wokalne pieśni o tytule „Rozsewac miłotã” wraz z realizacją materiału filmowego. Mimo że nie było to łatwe zadanie, bo pieśń wymaga dużych umiejętności wokalnych, to napłynęło aż kilkadziesiąt prac. Było to miłym zaskoczeniem dla organizatorów przedsięwzięcia.

 

Uroczyste wręczenie odbyło się w Wejherowie po mszy w intencji Sługi Bożego odprawionej w przepięknych murach sanktuarium pasyjno – maryjnego. Przewodniczył jej sufragan gdański, ks. bp Wiesław Szlachetka, któremu asystowali ks. prof. Jan Perszon, ks. prał. Wincenty Pytlik, ks. Krzysztof Tusk – przewodniczący Komisji Kościelnej przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim i księża franciszkanie z kustoszem sanktuarium na czele. Ksiądz biskup także, wraz z prezesem ZKP Janem Wyrowińskim, wręczali nagrody w pięknych murach Pałacu Przebendowskich, czyli siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.

- Jestem pod wielkim wrażeniem owoców tego konkursu. Zwłaszcza teledysk przygotowany przez Szkołę Podstawową w Swarzewie, który tu wszyscy obejrzeliśmy, pokazuje ogromne zaangażowanie młodzieży i społeczności szkolnej. Dzięki temu powstało piękne dzieło ukazujące życie kandydata na ołtarze – podkreślał biskup W. Szlachetka, sufragan gdańskiej archidiecezji.

Prace napłynęło niemal z wszystkich powiatów kaszubskich, od Słupska aż po powiat gdański. Świadczy to o żywym kulcie Sługi Bożego, który zmarł w opinii świętości w 1942 r. Był synem Kaszubskiej Ziemi, z Gnieżdżewa pod Puckiem. Stamtąd wywodzi się także autor muzyki, Jerzy Łysk.

- Bardzo ładna jest ta melodia – zauważył ks. dr Wincenty Pytlik – wicepostulator procesu beatyfikacyjnego Bp. K. Dominika, obecny podczas uroczystości rozdania nagród. Przyznała je komisja w składzie: dr Dariusz Majkowski, red. Robert Groth oraz kompozytor Jerzy Stachurski. Organizatorem konkursu był Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie. Główną nagrodę finansową ufundował prezes ZKP, Jan Wyrowiński. Sponsorem konkursu był także Powiat Kartuski, z którego rekrutuje się najwięcej laureatów, w tym uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 1, którzy zajęli I miejsce w kategorii dorosłych.

(ep)

 

Protokół z Wojewódzkiego Konkursu na najpiękniejszą pieśń o Bpie Konstantynie Dominiku

 

(najpiękniejsza prezentacja pieśni „Rozsewac miłotã” w roku 2021, któremu patronuje SB Bp K. Dominik)

Kòmisjô w składze:

Jerzy Stachurski – pòeta i kómpòzytór - przédnik kòmisji

dr Dariusz Majkòwsczi,

red. Robert Groth

 

Na kònkùrs nadeszło cziledzesąt prôc w dwùch kategòriach wiekòwëch.

Pò gruńtownym przezdrzenim, wësłëchanim i òbgôdanim òbsãdzecële ùradzëlë, bë przëznac hewò taczé pòsobné môle:

 

Kategòriô spòdlecznëch szkòłów

 

I môl

SP Mirachowo


II môl

SP Dziemiany

Zespół „Spiéwné Kwiôtczi” z Banina


III môl

Julita Obrycka - SP Kolbudy

Lidia Szałkowska – SP nr 2 Żukowo

Dominika Reiter - SP Borzestowo

Wëprzednienia

Martyna Tęcza – SP Wrzeście

Michalina Marcińska – SP Chmielno

Agata Gneba – SP nr 2 Kartuzy

SP Mosty

SP Przodkowo

SP Żukowo

 

Kategòriô pònadspòdlecznëch i ùstnëch

 

I môl

LO Kartuzë

II môl

Zespół „Kosakowianie” z Kosakowa

III môl

Szkoła w Tuchomiu, gm. Żukowo

Wëprzednienié

Daria Bigott z Pucka

 

Grand Prix

SP Swarzewo

 

 

Òbsãdzëcelë wërôżają wdzãcznotã wszëtczim ùczniów, szkólnym i ùstnym lubòtnikóm kaszëbiznë za przërëchtowanié tak widzałégò brzadu kònkùrsu. Ne dokôzë stôwają sã dzélã kaszëbsczi kùlturë. Dzãka tak snôżim rozwiązanióm wòkalnym a filmòwim sztëczczi te zachãcywają do głãbszégò pòznôwaniô drżénia kaszëbsczi spiéwë a kùlturë. Òbsãdzëcelë baro zachãcywają wszëtczich do dalszégò ùtwórstwa.

Za Kòmisjã                 

Jerzy Stachurski - przédnik

Czytany 460 razy Ostatnio zmieniany środa, 27 październik 2021 19:16

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Stadnina Kolano
( / Place zabaw)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 355 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl