Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:mysz | mësz (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 27 październik 2021 19:25

II Kongres Młodych Kaszubów wyznaczył działania na kolejne 5 lat

Autor: 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
II Kongres Młodych Kaszubów II Kongres Młodych Kaszubów

Minęło pięć lat od I Kongresu Młodych Kaszubów, który odbył się w Kartuzach. Wówczas określono zakres działań młodych, przyjęto także ich harmonogram. Co roku odbywają się zjazdy, a co pięć lat kongresy. Drugi odbył się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie w dniu 23 października br.

Poprzedziła go uroczysta msza święta w języku kaszubskim w sanktuarium pasyjno-maryjnym celebrowana pod przewodnictwem biskupa Wiesława Szlachetki. W koncelebrze uczystniczyli ks. prof. Jan Perszon, ks. prał. Wincenty Pytlik – wicepostulator procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Bpa Konstantyna Dominika, ks. Krzysztof Tusk z Komisji Kościelnej działającej przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim oraz gospodarze miejsca z ojcem gwardianem Joelem na czele.

- Cieszę się niezmiernie, że mogę brać udział w promocji „Księgi Modlitw Wiernych” w języku kaszubskim oraz Kongresie Młodych Kaszubów, który rozpoczyna swoje obrady od mszy świętej – podkreślał Jego Ekscelencja. Kongres był bowiem połączony z proklamacją ważnej księgi niezbędnej do godnej celebracji mszy z kaszubską liturgią.

Modlitwy odczytali młodzi uczestnicy kongresu: Julia Domarus z Łebieńskiej Huty, Antoni Pryczkowski z Banina i Dorota Bach z Dębogórza. Lekcję odczytała Aleksandra Kalkowska z Załęża, z kolei psalm zaśpiewała Małgorzata Lange z Gościcina przy akompaniamencie Mateùsza Titësa Meyera z Lewinka – od niedawna miejscowego organisty. Wszyscy są przedstawicielami najmłodszej generacji działaczy kaszubskich, studentów, nauczycieli, muzyków, promotorów kaszubszczyzny. Wraz z niemal 50 innymi aktywnymi młodymi Kaszubami podjęli oni w pięknych murach Pałacu Przebendowskich dyskusję na temat aktualnej kondycji języka kaszubskiego, ale przede wszystkich działalności międzykongresowej majacej na celu znakomite ożywienie ruchu młodych i wzmocnienie ich wpływu na ogólną działalność kaszubską, zwłaszcza w szeregach Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

- Mieszkam od wielu lat w Niemczech. Mam tam doświadczenie marginalizowania polskiego języka. Tu z kolei kaszubski jest spychany w niebyt. Dzięki powieści „Żëcé i przigòdë Remusa” odkryłem na nowo swoją kaszubską tożsamość. Coraz więcej mówię po kaszubsku. Chcę do końca życia poświęcić się idei promowania języka kaszubskiego – podkreślał Krzysztof Patok, który pokonał kilka tysięcy kilometrów, by podzielić się własnym przykładem rozbudzania świadomości kaszubskiej. To jest jeden z głównych celów tych ważnych spotkań.

Oprócz Krzysztofa swoimi doświadczeniami dzielili się Mateùsz Titës Meyer o procesie nauki kaszubskiego w szkołach, dr Dariusz Majkowski o literaturze, także Robert Groth o pracy dziennikarskiej. Patrycja Andryskowska i Mateusz Klebba poprowadzili wszystkie te działania. Sami również są bardzo młodymi, aczkolwiek niezwykle dojrzałymi promotorami kaszubskiego dziedzictwa. Wszyscy pięknie mówią w rodzimym języku. W czasie kongresowych działań nie było wątpliwości, że forum to stanowi najwłaściwszą reprezentację młodej inteligencji całego regionu.

Było to zatem jak najbardziej odpowiednie gremium do przyjęcia deklaracji ideowej – wraz z licznymi postulatami wypracowanymi w trakcie kongresowych działań - na kolejne pięć lat. W niej zawarli m.in. potrzebę dążenia w perspektywie przyszłości do obowiązkowej nauki kaszubskiego w szkołach. Deklaracja jest głosem młodych w uaktualnianej strategii zachowania i rozwoju języka kaszubskiego. (ep)

Czytany 204 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Gościniec Kaszubski
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 378 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl