Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

wtorek, 05 listopad 2013 13:59

„Spiéwné kwiôtczi” z Banina

Autor: 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
„Spiéwné kwiôtczi” „Spiéwné kwiôtczi”

Zespół „Spiéwné kwiôtczi” działa od lutego 2005 roku przy Oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie. Nazwa wzięła się od tytułowej piosenki „Spiéwné kwiôtczi”.

Do grupy należą głównie uczniowie ze szkół podstawowych w Baninie i Miszewie, którym patronują wybitni Kaszubi ks. Józef Bigus i Jan Trepczyk. Dzieci prezentują przede wszystkim nowoczesną muzykę kaszubską w ciekawych układach choreograficznych. Kierownikiem i instruktorem zespołu jest Helena Adamska z Pępowa. Nad repertuarem, poprawnością językową i stroną organizacyjną prób i występów czuwają Beata Kreft oraz Elżbieta i Eugeniusz Pryczkowscy przy wielkim wsparciu wielu oddanych członków O/ZKP w Baninie. Zespół zadebiutował na deskach Teatru Miniatura w Gdańsku podczas jubileuszowych koncertów z okazji XV - lecia Magazynu Kaszubskiego „Rodnô Zemia”. W 2006 roku grupa występowała kilkakrotnie, m.in. w Żukowie, Luzinie, Gdańsku, w Dębogórzu zajęła II miejsce podczas wojewódzkiego „Konkursu pieśni o Morzu”. Dzięki sukcesom zespół zaczął otrzymywać liczne oferty koncertów. W 2007 roku występował 25 razy (!) na całych Kaszubach, począwszy od Władysławowa, a kończąc na Konarzynach w powiecie chojnickim. Zdobył II nagrodę na wojewódzkim festiwalu „Kaszëbsczé spiéwë” w Luzinie, a III na Pomorskim Przeglądzie Pieśni Bożonarodzeniowej w Szemudzie. Kilkakrotnie występował w Telewizji, największym przeżyciem był występ w Telewizji Trwam, po którym otrzymał mnóstwo pozytywnych sygnałów.

W czasie tej aktywnej działalności grupa nagrywała kolejne piosenki pisane na bieżąco przez zawodowych twórców muzyki kaszubskiej, członków ogólnopolskich organizacji twórczych. Plon tej twórczości odzwierciedla debiutancka płyta „Òd se cos dac”, której tytuł idealnie określa filozofię działalności dziecięcej grupy kaszubskiej.

W roku 2008 zespół koncertował niemal 50 razy. Między innymi występował w: w Muzeum Wisły w Tczewie, na zamku w Bytowie, w Miastku, Lipnicy i wielokrotnie na terenie gminy Żukowo, zwłaszcza w samym Żukowie, gdzie między innymi wystąpił przed gośćmi, Kaszubami z Kanady. Ponownie zdobył w tym roku II nagrodę na VI Festiwalu „Kaszëbsczé Spiéwë” w Luzinie, zaś znaczącym sukcesem było zdobycie I miejsca na  Festiwalu „Współczesne Aranżacje” w Bytowie i I miejsca na VII Przeglądzie Pieśni o Morzu „Jantarowi Bôt” w Dębogórzu. Ten wyczyn grupa powtórzyła w 2010 roku. W 2009 roku zespól zdobył II miejsce w Pomorskim Przeglądzie Pieśni Bożonarodzeniowej. W bieżącym roku zespół też po raz pierwszy koncertował za granicą, w Niemczech, u zaprzyjaźnionych z Kaszubami słowiańskich Serbołużyczan. Pobyt ten przyniósł wiele radości, wzruszeń, refleksji zarówno gościom, jak i gospodarzom.

W ciągu dwóch lat intensywnej pracy powstały nagrania na drugą płytę. W 2009 roku „Spiéwné kwiôtczi” wzięły też udział w projekcie „Oratorium Sianowskie”, realizując trzy utwory. Te również znalazły się na nowej płycie zatytułowanej „Cél daleczi”, która swym tytułem zwiastuje długą drogę pięknego rozwoju kaszubszczyzny inspirowanego dokonaniami banińskiej grupy.

 

Spiéwné kwiôtczi

Më dërch rază chcemë bëc

Twňrzëc winôszk spiéwnëch róż

Bň tam dobroc - dze spiéw czëc,

Chtëren nëkô wszedny górz.

Ref. Pňj do nas! Më můzykă i spiéw

Chcemë niesc dëcht w kňżdi dóm.

Tu na skarniach ůzdrzisz smiéch,

Nasze serca dlô Ce ôpen są. 

Më te kwiôtczi slemë wstec,

Cobë dotkłë trójno serc

Niech z nich wińdze dobra mňc,

Jaczé dô szczestlëwie żëc.

Ref. Pňj do nas! ...

Spiéwné kwiôtczi

Czytany 4523 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 listopad 2013 14:06

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 135 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl