Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

piątek, 28 marzec 2014 09:34

Wokalne Grand Prix do Banina

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wokalne Grand Prix do Banina

 

Festiwal Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé Spiéwë”, zorganizowany już po raz dwunasty w Luzinie, ma już swoją renomę. Jego początki wiążą się ściśle z programem „Rodnô Zemia”, który w tamtym czasie bił rekordy oglądalności. Wówczas w programie często występował zespół „Prôwda” z Luzina, jeden z pierwszym zdobywców Grand Prix festiwalu.

- Często wspominamy tamte występy. Mamy też nagrania z telewizji. Dostarczają nam mnóstwo wzruszeń – wspomina obecna na festiwalu Patrycja Szadkowska, absolwentka uczelni muzycznej, nauczycielka i członek grupy „Fucus”.

 

Tamte działania stanowiły element inspiracji dla włodarzy gminy, zwłaszcza wójta Jarosława Wejera, który wkłada dużo wysiłku, by festiwal utrzymywał wysoki poziom. Od kilku lat w tym celu wprowadzono też zmodyfikowane eliminacje. Każdy z uczestników musi wcześniej nadesłać nagranie na płycie kompaktowej, co stanowi podstawę do kwalifikacji.

- Poprzeczka została przez to wyraźnie podniesiona, choć z drugiej strony ten system wyklucza uczestników, którzy nie mają tak zaawansowanych możliwości technicznych – zauważa kompozytor Jerzy Stachurski, który był przewodniczącym jury tegorocznego finału.

Od lat zarysowuje się dominacja uczestników z powiatów wejherowskiego i kartuskiego. Z kartuskiego powiatu bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie także uczniowie z Sulęczyna oraz z Brodnicy Górnej, których przygotowała nauczycielka języka kaszubskiego Katarzyna Cybula. Szczególne powody do zadowolenia ma Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie w Baninie. Jego członkini Weronika Pryczkowska zdobyła Grand Prix festiwalu oraz zwyciężyła w swej kategorii. Także zespół „Spiéwné kwiôtczi” wystąpił bardzo udanie, zdobywając trzecią nagrodę w kategorii klas I- III. Z Banina jest także Beata Bach, zwyciężczyni wśród gimnazjalistów, która reprezentowała żukowskie gimnazjum. Zarówno Weronika, jak i Beata dawniej były w gronie „Spiéwnëch kwiôtków”. Obecnie występują w zespole „Młodzëzna”, natomiast Weronika pracuje nad pierwszą solową płytą, na której znajdą się utwory w językach kaszubskim, polskim i angielskim.

 (jd)

Zwycięzcy

Grand Prix

Weronika Pryczkowska z Banina

Kat. „0”

soliści: Franciszek Szczypiorski z Sierakowic i Antoni Wittstock z Luzina

zespoły: Szkoła Podstawowa Luzino

Kat. I-III

Soliści: Weronika Korczyńska z Brodnicy Górnej

zespoły: ZKiW  Brodnica Górna

Kat. VI-VI

Soliści: Anna Domska z Łęczyc

zespoły: Szkoła Podstawowa Sulęczyno

Kat. Gimnazjum

Soliści: Beata Bach z Żukowa i Agnieszka Szur z Luzina

zespoły: Gimnazjum Luzino

 

 

 

 

 

 

Protokół Festiwalu do pobrania

Czytany 3455 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 31 marzec 2014 11:38

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Footgolf Przywidz
( / Place zabaw)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 133 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl