Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

wtorek, 17 czerwiec 2014 00:00

IV Festiwal Filmów Kaszubskich

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

MISZEWKO

Festiwal Filmów Kaszubskich odbywa się po raz czwarty na terenie Gminy Żukowo. Pierwszy festiwal przeprowadzony był w Centrum Kulturalno – Sportowym w Małkowie. Okazał się dużym sukcesem. Na pokazy przybywało do 100 widzów. Gośćmi spotkań były znane postaci ze świata filmu, literatury, polityki, nauki czy dziennikarstwa, np. reżyser Krzysztof Gordon, scenarzysta Mirosław Piepka, aktor Zbigniew Jankowski, ks. prof. Jan Perszon, senator Kazimierz Kleina. Relacje można było oglądać w TV Teletronik, Telewizji Gdańsk. Ukazało się kilkadziesiąt artykułów w prasie regionalnej i lokalnej oraz na licznych portalach internetowych, zwłaszcza na stronach ZKP Banino, Gazety Kaszubskiej, Gazety Kartuskiej i innych. Organizatorem merytorycznym II Festiwalu jest Oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie, z którym współpracuje Firma „Labdar” i Koło Gospodyń Wiejskich z Miszewa.

II Festiwal okazał się jeszcze większym sukcesem. Na ostatni pokaz przybyło około 150 osób. Wszystkie seanse były relacjonowane w TV Teletronik. Były też materiały w TV Gdynia i w wielu publikatorach prasowych. Wśród gości byli m.in. Mirosław Bork – reżyser filmu dokumentalnego „Kaszubi – Niemcy – Polacy” oraz red. Jan Błaszkowski – autor filmu o sławetnym turnieju miast Kartuzy – Kościerzyna.

Równie udany był trzeci festiwal. Zaprezentowano ciekawe filmy. Przybyli także znakomici gości, jak choćby prof. Lech Mróz – scenarzysta filmu „Kaszubi” z 1991 roku.

Patronat medialny nad Festiwalem objęły: Telewizja Teletronik, Radio Kaszëbë, Dziennik Bałtycki i Gazeta Kaszubska.

Pierwszy seans IV Festiwalu odbędzie się 3 lipca 2014, ostatni 24 lipca 2014 r. Projekcje będą w każdy czwartek w restauracji „Mùlk” w Miszewie. Część filmów będzie w języku kaszubskim. Wstęp na festiwal będzie bezpłatny, a uczestnikami będą mogły być zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe.

Każdej projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z osobami zaangażowanymi przy powstaniu filmu, np. reżyserem, aktorami bądź bohaterami reportaży. Na spotkaniu nie zabraknie także kaszubskiej muzyki w wykonaniu zarówno współczesnych zespołów, jak i tradycyjnych grup muzycznych regionu. Początek wszystkich spotkań – godz. 20.00.

Program festiwalu:

 

3.07 - Jan Trepczyk – fragment „Rodnô Zemia”, 10 min.

„Słowniki kaszubskie”, 24 min. 2013r., real. Magdalena Kropidłowska

„Historia literatury kaszubskiej”, 26 min., real. E. Pryczkowski

Gość. Eugeniusz Gołąbk,  Kapela – Mirosław Sobisz

10.07 - „Pusta noc w Staniszewie”, 20 min., 2008r., real. E. Pryczkowski („Rodnô Zemia”)

 „Ze śmiercią na Ty”, 30 min., 2014r.real. Ewelina Karczewska, Przemysław Wolski, Piotr Zatoń. Gość – ks. prof. Jan Perszon

17.07. – „Kryptonim Inspirator”, reż. Henryka Dobosz, film dokum. (pol. 2005), 55 min.  Gość: Małgorzata Bądkowska, Andrzej Busler, Sławina Kosmulska,

24.07 – „Kanadijsczi Kaszëbi”- real. E. Pryczkowski, (kasz. 25 min.). Gość. Chór „Ludowa nuta” z Hamilton

Czytany 3417 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 29 lipiec 2014 10:36

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Ośrodek Wypoczynkowy KREFTA
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 165 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl