Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kwañracik | kwadracëk, kwadratk (sł. Eugenisz Gołąbek)

6 grudnia wraz z Michał Melibruda - Wójt Gminy Chmielno zapraszamy na
VIII Chmieleńskie Spotkanie z Mikołajem!

Niedawno przeczytałem zamieszczony w internecie tekst napisany przez Eugeniusza Pryczkowskiego, pt. „Odpowiedź na recenzję prof. Zygmunta Szultki dotyczącej książki Swiónowskô nasza Matinkò. Dzieje parafii i sanktuarium oraz cuda Królowej Kaszub”. http://szwajcaria-kaszubska.pl/item/2044-odpowiedz-na-recenzje-prof-zygmunta-szultki-dotyczacej-ksiazki-swionowsko-nasza-matinko-dzieje-parafii-i-sanktuarium-oraz-cuda-krolowej-kaszub

XXII Dyktando Kaszubskie odbędzie się 18 listopada w Szkole Podstawowej im. majora Henryka Sucharskiego w Chmielnie

Repertuar: Kino za rogiem w Chmielnie na listopad 2023

Dzień zaduszny (2 listopada), zwany „ zodeszny dzeń” u Kaszubów jest dniem szczególnej czci dla zmarłych. Zewnętrznymi dowodami jest gromadne odwiedzanie cmentarzy, przystrajanie grobów własnoręcznie zrobionymi wiązankami, palenie zniczy. Liczne jest w pierwszych dniach listopada uczestnictwo wiernych w komunii św. w intencji zmarłych.

niedziela, 29 październik 2023 19:00

Kantata Kaszubska “Remùsowô miłota"

Autor:

W Chmielnie odbyło się unikatowe dzieło popularyzujące literaturę kaszubską i kulturę tego regionu, jako część dziedzictwa polskiej kultury narodowej, jakim jest Kantata kaszubsko-polska "Remusowa miłota".

Zapraszamy na Zajęcia Taneczne organizowane przez Dom Kultury w Chmielnie, prowadzone przez Nauka tańca "Twój Pierwszy Krok"

Rozpocznij swoją taneczną podróż razem z nami!

poniedziałek, 23 październik 2023 12:27

Mirochòwò jidze w przódk z kaszëbizną

Autor:

Piãcdzesąt sédem lat temù Jan Trepczik tak zaczinôł pòdzãkòwanié w Swiónowie za akt kòrunacji Matczi Bòsczi Swiónowsczi na Królewą Kaszëb: Jô, jakno jeden ze sënów naszégò kaszëbsczégò lëdu, i jakno chrzcony w Swiónowie, co bëło mòją parafią od knôpiczich lat, móm dzys szczescé dzãkã złożëc w rãce Waszi Ekscelencji, za wiôldżi akt kòrunacji Matczi Bòsczi Swiónowsczi, naszi Kaszëbsczi Królewi. Nen wiôldżi, redosny a swiãti dzys dzéń, czwiôrti séwnika milenijnégò rokù, wéńdze do dzejów Swiónowa i całi naszi ùmiłowóny kaszëbsczi Tatczëznë...

Wójt Gminy Chmielno oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie serdecznie zapraszają na konferencje pt. „Dziedzictwo kulturowe szansą rozwoju zrównoważonej turystyki oraz edukacji regionalnej”.

Strona 1 z 4

Skocz do:

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 283 gości oraz 0 użytkowników.

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl