Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

poniedziałek, 07 listopad 2016 00:00

Język kaszubski zabrzmiał w Senacie RP

Autor: 
Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Podczas posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 4 listopada br. senator Kazimierz Kleina wygłosił oświadczenie w języku kaszubskim w związku z rocznicą 60-lecia powstania Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Można je obejrzeć tu:

http://www.senat.gov.pl/transmisje/podreczne-archiwum-ostatnich-transmisji/

Oświadczenie trwało dokładnie 5 minut (od 20:34 do 20:39), czyli tyle ile przewiduje regulaminowy czas na tego rodzaju działania parlamentarne.

Nie było to pierwsze wystąpienie kaszubskiego senatora. Wcześniej już kilkakrotnie zabierał głos w języku kaszubskim. Przez takie działanie w ewidentny sposób podkreśla językowy status języka kaszubskiego i tożsamość kaszubską. Godne uwagi jest zwrócenie uwagi przez senatora na rolę Kaszubów i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w zmianie ustroju Rzeczypospolitej Polskiej przed ćwierć wieku. Cieszy też fakt, że przywołany został tu - obok Lecha Bądkowskiego - wybitnie zasłużony kaszubski kapłan, zwany też Królem Kaszubów - ks. Hilary Jastak, który jako pierwszy miał wielką odwagę odprawiać msze dla stoczniowców w Gdyni.

Oświadczenie zostało wygłoszone w pięknej kaszubszczyźnie. Jego treść (załączamy ją) dostępna jest w obu wersjach językowych na stronie Senatu RP. (jd)

Czytany 1166 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 listopad 2016 07:19

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Dąb Wybickiego
( / Place zabaw)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 178 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl