Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

środa, 29 czerwiec 2016 19:49

Doktorat o sianowskim sanktuarium

Autor: 
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Doktorat o sianowskim sanktuarium, na zdjęciu doktorant Eugeniusz Pryczkowski Doktorat o sianowskim sanktuarium, na zdjęciu doktorant Eugeniusz Pryczkowski

W dniu 28 czerwca br. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyła się publiczna obrona pracy doktorskiej mgra Eugeniusza Pryczkowskiego. Temat dysertacji doktorskiej brzmi "Parafia w Sianowie jako centrum kultu maryjnego na Kaszubach". Praca została napisana pod kierunkiem ks. prof. Zdzisława Kropidłowskiego z UKW w Bydgoszczy, zaś recenzentami byli prof. Andrzej Groth z Uniwersytetu Gdańskiego oraz ks. prof. Wojciech Zawadzki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

- Obszerna, licząca 430 stron wydruku komputerowego rozprawa składa sie z Wstępu prezentującego cel i problematykę studium, a także stan badań i wykorzystane źródła, sześciu rozdziałów, aneksu, bibliografii i wykazu używanych w pracy skrótów. praca ma charakter interdyscyplinarny; w trakcie jej pisania autor wykazał się solidną wiedzą z zakresu historii, historii  sztuki i teologii - mówił w auli uniwersytetu podczas obrony prof. Andrzej Groth.

Recenzenci także zwrócili uwagę na niezwykle istotny element pracy, czyli na jej kontekst kaszubski, którym w sposób szczególny i bardzo pozytywny wyróżnia to sanktuarium na mapie wszystkich miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Cytując z pracy zauważono, że "pielgrzymi odczuwają w Sianowie zbiorową jedność religijną i etniczną. Te dwie wartości - wiara chrześcijańska i kaszubskość - są ściśle ze sobą powiązane, nawzajem się ubogacają i wspomagają".

Podczas obrony Eugeniusz Pryczkowski nie omieszkał powiedzieć też kilka zdań w języku kaszubskim, co przyjęto z wielkim zainteresowaniem.

- Ta prôca mô przede wszëtczim służëc wzbògaceniu wiédzë ò naszi zemi, wiédzë, chtërna je pòtrzébnô baro Kaszëbóm, ale gwës jesz barżi tim, co na ti snôżi zemi zamieszkelë, a pòchòdzą z jinszich stron i chcą zgłãbic wiédzã ò jich nowi zemi - mówił doktor Pryczkowski. (ar)

 

Redakcja składa serdeczne gratulacje!

Czytany 3232 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 czerwiec 2018 19:18

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Dąb Wybickiego
( / Place zabaw)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 173 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl