Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:komplementarność | kómplementarnosc (sł. Eugenisz Gołąbek)
piątek, 01 czerwiec 2018 00:00

Feliks Lewiński relacja z czasów wojny

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Feliks Lewiński, burmistrz Kartuz ( D. Steyer, Eksterminacja ludności polskiej na Pomorzu Gdańskim w latach 1939 – 1945, Gdynia 1967, s. 137 – 138.)

O pierwszej, początkowej fazie terroru okupanta hitlerowskiego w Kartuzach wspominał ówczesny burmistrz Kartuz, Feliks Lewiński, w swej relacji złożonej przed Okręgową Komisją Badania Zbrodni Hitlerowskich:

„Aresztowania rozpoczęły się 8 września 1939 r. przed południem. W ciągu kilku dni miejscowe więzienie zapełniło się miejscową inteligencją. Aresztowano około 200 osób. Landratem w Kartuzach został Herbert Busch z Sopotu, który podczas przemówienia wygłoszonego na Rynku w dniu 14 IX oświadczył, że polecił rozstrzelać na Wzgórzu Wolności sześciu Polaków, i że nastąpią dalsze rozstrzelania, jeżeli ludność nie będzie przestrzegać zarządzeń niemieckich”.

Egzekucja 6 Polaków odbyła się faktycznie 14 września 1939 r. o godz. 5.30 rano. Rozstrzelano wówczas nauczyciela R. Grandzickiego, rolników Litwina i Majewskiego, ślusarza Nacela, młynarza Cichosza oraz kierownika parowozowni Klucza.

Czytany 1001 razy
Norbert Maczulis

Zapraszam na stronę portalu Szwajcaria-Kaszubska.pl gdzie można przeczytać moje publikacje.

Dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach (do 30 kwietnia 2015), Norbert Maczulis

Mój profil na fb.com/norbert.maczulis

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Wichrowe Wzgórze
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 200 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl