Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

poniedziałek, 14 lipiec 2014 09:48

Kaszubska płyta zza wielkiej wody

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)
zespół polonijny „Lëdowô Nóta” zespół polonijny „Lëdowô Nóta” Zeza wiôldżi wòdë… Kaszëbë. Beyond the Great Water… Kaszëbë

 

W Kanadzie ukazała się płyta CD pod tytułem „Zeza wiôldżi wòdë… Kaszëbë. Beyond the Great Water… Kaszëbë”. Nagrań – przy współpracy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim w Baninie - dokonał zespół polonijny „Lëdowô Nóta”, który od swego założenia w 2005 roku ma silne powiązania z Kaszubami w Kanadzie, jak również w Polsce. Podczas obchodów 150-lecia kaszubskiej emigracji w 2008 roku zespół stał się częścią symbolicznego mostu przyjaźni, owocami którego są występy zespołu na II Festiwalu Filmów Kaszubskich w 2012 oraz w roku bieżącym na odpuście w Sianowie 20 lipca, Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Brusach (21-27 lipca br.) oraz na IV Festiwalu Filmów Kaszubskich w Miszewku, 25 lipca.

Praca przy realizacji płyty stała się źródłem wielkiej radości całej grupy. Wszystkie piosenki śpiewane są w pięknej kaszubszczyźnie, a ich opracowania nawiązują do wspaniałych tradycji polskiej muzyki w Ameryce tzw. Chicago Style Polka. Głównym celem tych opracowań było utanecznienie tych pięknych melodii. Cel ten został w pełni zrealizowany, a płyta już robi furorę na Kaszubach.

- Mamy nadzieję, że płyta wnet ta stanie się stałym elementem wielu zabaw i przyjęć – podkreśla szef zespołu Sławomir Dudalski z Hamilton, który przybył na Kaszubami z pierwszymi egzemplarzami płyty.

Krążek będzie można ją także nabyć właśnie w Sianowie podczas wielkiego odpustu kaszubskiego, na którym chór „Lëdowô nóta” z Kanady zaśpiewa kaszubskie pieśni maryjne.

Trzeba podkreślić, że większość utworów jest dobrze znana na Kaszubach, ponieważ należą do kanonu tradycyjnej muzyki regionu. Jednakże ich aranżacje autorstwa S. Dudalskiego, muzyka i absolwenta Akademii Muzycznej, przynoszą zdecydowanie nową jakość w kulturze Kaszub. Utwory są bardzo żywiołowe, zawierają bogate instrumentarium oraz dobre sekcje wokalne. Szczególny podziw budzi pierwszy utwór, jedyny wykonany w języku angielskim z kaszubskimi wstawkami, który zachęca do nauki rodnej mowy. Całość ukazuje Kaszuby, jako bardzo ciekawy region, z bogatą kulturą morską. Płyta ma wielką szansę stać się jednym z najciekawszych kaszubskich dokonań muzycznych ostatnich lat.

Eugeniusz Pryczkowski

Czytany 1929 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Restauracja Kaszubska
( / Baza kulinarna)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 136 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl