Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

wtorek, 29 lipiec 2014 10:27

Z Banina do Sianowa po raz 12-ty

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Z Banina do Sianowa po raz 12-ty Z Banina do Sianowa po raz 12-ty

Już dwunasty raz pielgrzymi z Banina szli do sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie w dniach odpustu Matki Boskiej Szkaplerznej, 19 i 20 lipca. Poprzednie pielgrzymki przyniosły wspaniały potencjał doświadczeń, a zwłaszcza modlitw i łask. Oprócz wartości duchowych pielgrzymka stanowi też płaszczyznę integracji, koncentruje pozytywnych ludzi (zwłaszcza młodzież) i przynosi ogrom pomysłów do działania ku lepszemu. Te wszystkie aspekty, a być może nawet najbardziej Królowa Kaszub jako Patronka Pięknej Miłości, zawsze przyciągają licznych uczestników, by wznieść się na trud pokonania trzydziestu kilometrów w jedną stronę i złożenia swych intencji przed Jej tron.

- Moją intencją jest szczęście w mym przyszłym rodzinnym życiu – podkreślała Natalia Stenzel z Pępowa, która wędrowała wraz z trzema braćmi.

Inni dziękowali za łaski już doznane prosząc o dalsze. Ważnym aspektem pielgrzymki jest też jej kaszubskość. Na trasie śpiewane były pieśni zarówno po polsku, jak i po kaszubsku, różaniec jest zawsze na zmianę – jedna dziesiątka po polsku, druga po kaszubsku. Również prowadzenie w części jest w rodnej mowie. To zadanie przede wszystkim spoczywało na ks. dr. Danielu Knapińskim i Eugeniuszu Pryczkowskim. Pomagały im młode solistki z Banina związane z kaszubskimi zespołami. Rytm marszu ustalała z kolei orkiestra, która tym razem przybyła aż z Gniewowa pod Wejherowem.

Pielgrzymi szli z Banina do Sianowa

 

Kulminacją dwudniowych wydarzeń była uroczystość odpustowa z udziałem bpa Ryszarda Kasyny, na której pieśni kaszubskie śpiewał zespół z Hamilton w Kanadzie „Lëdowô nóta”. Jego szef Sławomir Dudalski również jest członkiem ZKP w Baninie – głównego organizatora pielgrzymki. On tez czytał jedną z lekcji, zaś część modlitw wiernych odczytał E. Pryczkowski.

Pielgrzymi szli z Banina do Sianowa

„Lëdowô nóta” wystąpiła również na sobotniej mszy inaugurującej uroczystości. Tradycyjnie już od początku istnienia pielgrzymki z Banina właśnie jej uczestnicy przygotowują oprawę tej mszy. Zapraszają do tego tez pielgrzymów z Chwaszczyna. Jedną z lekcji odczytał E. Pryczkowski, zaś część modlitw Bronisława Konkol.

Pielgrzymi szli z Banina do Sianowa

 (jd)

Pielgrzymi szli z Banina do Sianowa

 (jd)

Czytany 2247 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 29 lipiec 2014 10:42

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Gościniec Kaszubski
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 103 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl