Społeczność

Kaszuby - (kasz. Kaszëbë lub Kaszëbskô) to kraina historyczna w Polsce, będąca częścią Pomorza, którą zamieszkują Kaszubi, Tutaj prezentujemy historie ludzi związanych z regionem Kaszub.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:jury | żuri, sãdzowie (sł. Eugenisz Gołąbek)
sobota, 23 czerwiec 2018 00:00

Sobòtka

Autor: 
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Sobòtkowe ognisko na Kaszubach Sobòtkowe ognisko na Kaszubach fot. Aleksander Kostuch

Sobótka - To dzień kiedy są palone ogniska w noc świętojańską. Obchodzone w noc letniego przesilenia Słońca. Z 23 na 24 czerwca w wigilię dnia św. Jana Chrzciciela, w wigilię św. Piotra i Pawła w okresie Zielonych Świątek oraz Wielką Sobotę. Wywodzi się z kręgu kultury celtyckiej święta Beltane ("powrót słońca"). Kościół zasymilował święta z obrzędowością chrześcijańską.

2013 Sobótki w Chmielnie

Swiãtojańsczé ògniszcze na Kaszëbach miało zrobic zło nieszkódnym. Ten òdżin miôł pòswiécëc czarownicóm òb drogã na Łësą Górã, cobë jak nôrëchli nie bëło jich we wsy. Jesz w pierszi pòłowie XIX stalata wiara w czarownicenie bëła na Kaszëbach czims nadzwëkòwim.Tak czedës mógł ùzdrzec, jak na grzëpach wkół pôlałë sã sobòtczi w noc swiãtégò Jana. W tã noc paproc mògła cëdowno zakwitnąc. Za tim kwiatem ùzérałë dzéwczãta. Młodi lëdze bawilë sã przë swiãtojańsczim ògniszczu do rena.
Bernard Sychta: Słownik gwar kaszubskich na tle kultury ludowej t. III, Ossolineum, Wrocław-Warszawa-Kraków 1969, ss. 299-300.

Czytany 18538 razy Ostatnio zmieniany środa, 04 lipiec 2018 12:51
Marian Jeliński

Marian Jeliński, Ph.D. (kashubian: Marión Jelińsczi) urodzony w 1949 w miejscowości Siemirowice (kashubian: Szëmrejce). Mieszkaniec Żukowa.

Więcej szczegółów w niniejszym linku lub w anglojęzycznej Wikipedii.

Media

Sobótkowe ognisko film: Aleksander Kostuch

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Najnowsze od Marian Jeliński

Skocz do:

Polecamy

Willa na zobczu
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 146 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl