Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kosztowny | drodżi, kòsztowny (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 12 sierpień 2020 05:30

Królowa Morza w górach?

Przez co najmniej kilkanaście lat wisiał obraz Królowej Morza ze Swarzewa w prezbiterium kościoła Matki Boskiej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach w Zakopanem. Jest to niewielkie sanktuarium położone w Tatrach, przy szlaku na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję. Z tych miejsc roztacza się widok na najwyższy szczyt w Polsce, Rysy. Wizerunek umieszczony w centrum drewnianej świątyni zwany jest Królową Tatr.

Urodzony przed stu laty Jan Paweł II powiedział w 1987 roku w Gdyni: Drodzy Bracia i siostry Kaszubi! Strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowią o Waszej tożsamości. Was wszystkich, Wasze rodziny i wszystkie Wasze sprawy składam u stóp Matki Chrystusa, czczonej w wielu sanktuariach na tej ziemi, a zwłaszcza w Sianowie i Swarzewie.

niedziela, 12 lipiec 2020 21:45

Zakochanie w sonetach

Takiego tomiku wierszy jeszcze nie było w dziejach literatury kaszubskiej! Otóż ukazało się 51 sonetów na 51 lat Eugeniusza Pryczkowskiego pod tytułem „Płomiéń miłotë”. Po pierwsze jest to dosyć wyjątkowa i trudna forma poezji. Dość powiedzieć, że dotychczas ukazał się wiele lat temu tylko jeden tomik sonetów Stefana Bieszka. Po wtóre książka jest wydana niezwykle okazale. Jest w twardej oprawie, bogato i kolorowo ilustrowana.

niedziela, 17 maj 2020 12:05

Papieskie „Bòże pòmagôj”

To jedyny przykład tekstu w języku kaszubskim napisanego przez Jana Pawła II. Stało się to w Rzymie 3 maja 1999 r., tuż przed pielgrzymką do Polski, podczas której odprawił historyczną mszę na sopockim hipodromie. Dziś ten piękny skrawek papieru jest bezcenną relikwią, która napawa mnie wielką dumą i radością. Jednocześnie jej kopia, zawieszona na ścianie w moim domu obok portretu Jana Pawła II, ciągle przypomina tego największego z rodu Polaków, jego wspaniałe nauki, a zwłaszcza słowa wielokrotnie kierowane do Kaszubów, których kwintesencją jest zdanie: „Drodzy bracia i siostry Kaszubi! Strzeżcie tych wartosci i tego dziedzictwa, które stanową o waszej tożsamości”.

niedziela, 03 maj 2020 17:30

Film "Swiónowskô nasza Matinka"

3 Maja na antenie TV TRWAM ukazał się film „Swiónowskô nasza Matinka”. Był on kilkakrotnie na Kaszubskim Festiwalu Filmów, także kilka razy przez Telewizję Gdańsk. Pierwsza emisja odbyła się w znakomitym czasie o godz. 17:30, powtórka o 00:30.

Minęło już 25 lat od chwili śmierci red. Izabelli Trojanowskiej, niezapomnianej redaktorki programu „Rodnô Zemia” w Telewizji Gdańsk. W związku z tą rocznicą odbyła się msza święta w bazylice katedralnej w Gdańsku Oliwie. Celebrowali ją ks. dr Mirosław Piskozub oraz senior i przyjaciel dziennikarki, ks. dr infułat Wiesław Lauer. Msza odbyła się – jak co roku w rocznicę śmierci – z inicjatywy red. Ewy Górskiej. Obecni byli m.in. Elżbieta i Eugeniusz Pryczkowscy – następcy I. Trojanowskiej w „Rodny Zemi”.

poniedziałek, 10 luty 2020 09:25

SPIÉWË KÒSCELNÉ - Przigòdné

SPIÉWË KÒSCELNÉ

 

Przigòdné

SPIÉWË KÒSCELNÉ

 

Do Nôswiãtszégò Sakrameńtu

poniedziałek, 10 luty 2020 09:15

SPIÉWË KÒSCELNÉ - Jastrowé

SPIÉWË KÒSCELNÉ

 

Jastrowé

 

Strona 1 z 21

Skocz do:

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 200 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl