Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

czwartek, 28 lipiec 2016 20:00

Filmy kaszubskie - “Dar Adampola”, “Zapomniana historia – 66 Kaszubski Pułk Piechoty”, “Król”

Autor: 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Kadr filmu “Zapomniana historia – 66 Kaszubski Pułk Piechoty” Kadr filmu “Zapomniana historia – 66 Kaszubski Pułk Piechoty”
W czwartek (28 lipca) odbyły się już czwarte spotkanie w ramach Kaszubskiego Festiwalu Filmowego w restauracji “Mulk” w Miszewku.
Początek o godz. 20.00.
Goście festiwalu zobaczyli trzy filmy dokumentalne. Wieczór otworzył film “Dar Adampola” o polskiej i kaszubskiej diasporze w Turcji, potomkach polskich oficerów, którzy musieli uchodzić do Turcji w poł. XIX wieku prześladowani przez carską armię. Drugi obrazem był “Zapomniana historia – 66 Kaszubski Pułk Piechoty” o elitarnej formacji wojskowej Kaszubów, którzy wybitni wsławili się w wojnie bolszewickiej. Sukcesy pułku sprowadziły na niego nienawiść Stalina, dlatego został on zniszczony i przymusowo zapomniany. Jego sławetną historię z trudem odkrywamy w czasach współczesnych, w czym duża jest zasługa gościa czwartkowego spotkania Mariana Hirsza. Trzecim filmem był “Król” o wybitnej postaci Kaszub, także członku 66 Kaszubskiego, Karolu Kreffcie, patronie jednego z żukowskich rond. O tym wielkim Kaszubie, m.in. przedwojennym założycielu warszawskiej korporacji “Cassubia” i powojennym staroście kartuskim zwany Karolem Sprawiedliwym, dwadzieścia lat po śmierci napisano książkę biograficzną, która zawiera także szczęśliwie ocalałe jego wiersze. Książka została także zaprezentowana na spotkaniu.
EP
Czytany 1080 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 08 wrzesień 2016 06:12

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Dąb Wybickiego
( / Place zabaw)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 137 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl