Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

piątek, 17 czerwiec 2016 11:30

IX Wojewódzki Konkurs Pieśni im. Jana Trepczyka w Miszewie

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
IX Wojewódzki Konkurs Pieśni im. Jana Trepczyka w Miszewie IX Wojewódzki Konkurs Pieśni im. Jana Trepczyka w Miszewie

Pieśni wciąż popularne i lubiane

- Wysłuchaliśmy naprawdę pięknie wykonanych piosenek - stwierdzał podczas rozdania nagród Rafał Rompca, znany wokalista i lider zespołu Fucus.

Ta rekomendacja była najlepszym świadectwem dla ponad trzydziestu uczniów szkół podstawowych, którzy wzięli udział w IX Wojewódzkim Konkursie Pieśni im. Jana Trepczyka w Miszewie. Trzeba podkreślić, że pieśni Méstra Jana - choć bardzo miłe dla ucha - nie są zbyt łatwe w wykonaniu, zarówno od warstwy tekstowej, jak i muzycznej. Jednak wciąż są lubiane przez uczniów i nauczycieli. Każdy solista lub duet musiał wykonać jeden z utworów Jana Trepczyka (patron szkoły podstawowej w Miszewie, która wspólnie z Oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie jest organizatorem imprezy) oraz drugi dowolnych autorów. W tym punkcie większość z wykonawców sięgała po współczesny repertuar, ale pojawiały się też piosenki tradycyjne. Tegoroczne zmagania wysłuchało jury w składzie: przewodnicząca Tatiana Slowi - dziennikarka i wokalistka, Rafał Rompca oraz Eugeniusz Pryczkowski - dziennikarz i literat.

- Były to bardzo dobre prezentacje. Trzeba przyznać, że pojawiło się sporo bardzo utalentowanych wykonawców z Kaszub - podkreślała przewodnicząca.

Również zadowolenie wyrażała Zofia Kamińska od lat dyrygent Towarzystwa Śpiewaczego im. Jana Trepczyka z Wejherowa. Wraz z grupą przybyła do Miszewa, by wykonać kilka utworów Méstra Jana ku nieskrywanej uciesze miłośników tej twórczości.

- Bardzo mile się słucha tych piosenek. Miejmy nadzieję, że już w przyszłym roku zmagania odbędą się na nowej pięknej sali, której budowa wnet ma się rozpocząć - mówił przewodniczący RM Witold Szmidtke, jednocześnie prezes ZKP w Baninie. Z kolei wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Albin Bychowski, miłośnik kaszubskiej pieśni, wyrażał radość z poziomu tegorocznego konkursu i dobrej jego organizacji. - Należy dbać, by ten konkurs mógł się rozwijać - podkreślał. Obecna była też wiceburmistrz Gminy Żukowo Sylwia Bobula-Laskowska. W przerwie prezentacji konkursowych swoje artystyczne wdzięki pokazały także dzieci skupione w zespole "Mùlczi" z Miszewa. Konkurs poprowadziły nauczycielki szkoły Elżbieta Pryczkowska i Magdalena Drywa.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, dyplomy i upominki. Wśród nich była nowa książka "Król Kaszubów - Karol Krefft" o wybitnym mieszkańcu gminy Żukowo. Otrzymali ją wszyscy uczestnicy, także chórzyści i nauczyciele. Ponadto piękną statuetkę z kamienia z wizerunkiemk patrona szkoły i konkursu ufundowała firma "Murkam", natomiast  okazały egzemplarz dzieła "Pón Tadeùsz" podarował Sławomir Dudalski z Kanady, członek banińskiego ZKP. Większość  nagród zakupiono dzięki dotacji z Urzędu Miejskiego w Żukowie. Konkurs wspomogło także Starostwo Powiatowe w Kartuzach.

Wyniki:

Kategoria klas "0"- I,
I miejsce - Zofia Jelińska z SP im. J. Trepczyka w Miszewie,
II miejsce - duet: Natasza Warmowska i Nikola Krawczyk z ZPGiSP w Baninie,
III miejsce - ex aequo: Maja Klawikowska z SP w Sierakowicach, Lilianna Komarnicka i Julia Zielińska z SP im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie, Maja Kwidzińska i Zuzanna Słowińska z Przedszkola Niepublicznego "Krasnoludek" w Żukowie.

Kategoria II - III kl.:

I miejsce - Daniel Radecki -Mikulicz z SP im. J. Trepczyka w Miszewie,

II miejsce - Kaja Buszman z SP im. Franciszka Tredera w Borzestowie,
III miejsce - Julia Grot z SP w Tuchomiu.

Wyróżnienie - Oliwia Kobiela z Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie.

Kategoria kl. IV - VI:
I miejsce - Dominika i Mikołaj Gawin z Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie,
II miejsce - Klaudia Wenta i Michalina Drywa z SP w Jelonku,
III miejsce - ex aequo: Natalia Dembkowska ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomotrskiego w Baninie i Aleksandra Biłanicz z z ZPGiSP w Baninie.

Wyróżnienia otrzymali: Oliwia Okuniewska z SP w Borzestowie, Rozalia Skorowska i Lilianna Płotka z Brodnicy Górnej, Natalia Mierska z SP w Skrzeszewie, j

Jakub Czoska z SP w Miszewie.

Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie pod kątem poprawności językowej odebrała Aleksandra Biłanicz z Banina. Za najlepiej wykonany utwór Jana Trepczyka Nagrodę Specjalną otrzymała Oliwia Kobiela - GOK w Sulęczynie.

(ep)

Czytany 1465 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Hotel Kiston
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 152 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl