Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

wtorek, 19 lipiec 2016 14:03

Banino trzynasty raz w drodze do Królowej

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Banino trzynasty raz w drodze do Królowej Banino trzynasty raz w drodze do Królowej

Po rocznej przerwie znów pielgrzymi z Banina wyruszyli do Sianowa na odpust Matki Boskiej Szkaplerznej. Potrzeba taka wypływała przede wszystkim z serc mieszkańców, zwłaszcza młodych, którzy dominowali na pielgrzymim szlaku. Głównym organizatorem jest parafia pod przewodnictwem ks. dra Daniela Knapińskiego przy współpracy Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie. Pątnikom na drodze towarzyszył ks. Piotr Zaczek - wikariusz banińskiej parafii.

Na czele grupy tradycyjnie niesiony był krzyż - replika krzyża, który z zawieruchy wojennej przyniósł ks. Józef Bigus - budowniczy banińskiego kościoła.  Zadania tego podjął się Walerian Kukowski. Na postoju z Miszewie czekała go miła niespodzianka. Otóż z rąk prezesa ZKP i pielgrzyma Witolda Szmidtke otrzymał on legitymację członkowską ZKP. Wraz z nim legitymację dano także Weronice Kwidzińskiej-Hopa z Miszewa.

- Ja nie jestem Kaszubą ale wziąłem wspaniałą Kaszubkę za żonę. Bardzo dobrze się czuję w tym gronie. Cieszę się, że mogę należeć do Zrzeszenia - podkreślał Kukowski.

Pielgrzymi marsz wypełniony był piosenkami w wykonaniu młodych parafianek przy akompaniamencie gitary. Były też refleksje teologiczne oraz historyczne na temat sanktuarium sianowskiego, które roztaczali głównie Łukasz Klecha i Eugeniusz Pryczkowski.

- Ta pielgrzymka powstała niebawem po założeniu ZKP w Baninie. Od tego czasu żywy stał się kult Królowej Kaszub w naszej parafii. Madonna z Sianowa jest także Patronką Pięknej Miłości. Dlatego tak chętnie pielgrzymują do niej ludzie młodzi pragnący znaleźć sobie dobrego małżonka lub dobrą żonę - wyjaśniał Pryczkowski, autor świeżo wydanej pracy doktorskiej "Swiónowskô nasza Matinkò. Dzieje parafii i sanktuarium oraz cuda Królowej Kaszub". 

Banińscy pielgrzymi wzięli tradycyjnie aktywny udział w oprawie mszy świętej o godz. 19.00 w sanktuarium sianowskim. Przygotowali czytanie w języku kaszubskim, także modlitwy wiernych, a solistki Marta i Weronika przepięknie odśpiewały psalm responsoryjny. (jd)

Czytany 1511 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

U Chłopa
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 165 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl